Calendar

Nov
16
Fri
U12 Basketball Practice
Nov 16 @ 7:30 am – 8:30 am

7:15-7:30 AM Meet coaches in AC Lobby
7:30-8:25 AM Practice in Field House Court 4
8:30 AM bus back to RDS

JL, MP

U14 Basketball Practice
Nov 16 @ 7:30 am – 8:30 am

7:15-7:30 AM Meet coaches in AC Lobby
7:30-8:25 AM Practice in Field House Court 4
8:30 AM bus back to RDS

TB, MP

Photography Club (Gr4-8) @ Art Room
Nov 16 @ 3:30 pm – 4:45 pm

3:15 PM Lineup outside Art Room
3:20 PM Snack
3:30-4:30 PM Photography
4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby

Mrs. Rubie & Ms. Finney

Nov
19
Mon
U10 Basketball Skills Session
Nov 19 @ 7:30 am – 8:30 am

7:15-7:30 AM Meet coaches in lobby
7:30 – 8:25 AM Practice
8:30 AM bus back to RDS

TB, LT

Swim Team Practice
Nov 19 @ 3:00 pm – 4:30 pm

2:30 PM Swimmers dismissed from class and take bus to AC
3:00-4:00PM Swim practice
4:00 PM Change
4:15 PM Bus back to RDS
4:30 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby

Chess Club (Gr1-3) @ Grade 1 Classroom
Nov 19 @ 3:30 pm – 4:45 pm

3:15 PM Meet in Jr. School
3:20 PM Snack
3:30-4:30 PM Chess
4:45 PM Dismissal from JR. School dismissal area
Mr. Ramkissoon & Ms. Reed coordinating

Kindy Yoga @ PE Studio/JK Classroom
Nov 19 @ 3:30 pm – 4:30 pm

3:15 PM Meet in JK Classroom
3:20 PM Snack
3:30-4:25 PM Yoga in JK Class or PE room
4:30 PM Dismissal from Jr. School Dismissal Area
Ms. Lindy & Ms. Shier coordinating

Nov
20
Tue
Drama Production (Gr2-8) @ Music Room/PE Studio
Nov 20 @ 3:30 pm – 5:00 pm

3:15 PM Line up outside Music Room
3:20 PM Snack
3:30-4:45 PM Rehearsal
5:00 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby
Ms. Young coordinating

EY

Kinder Kitchen @ JK Classroom
Nov 20 @ 3:30 pm – 4:30 pm

3:15 PM Meet in JK Classroom
3:20 PM Snack
3:30-4:25 Cooking
4:30 PM Dismissal from Jr. School Dismissal Area
Ms. Mendelson & Ms. Blair coordinating

Nov
21
Wed
Dungeons and Dragons (Gr5-8) @ Collaboration Centre
Nov 21 @ 3:30 pm – 4:45 pm

3:15 PM Meet in Grade 7/8 Hallway
3:15-3:30 PM Snack
3:30-4:30 PM D&D
4:45pm Dismissal from RDS Colonnade Lobby

SP