Calendar

Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat
1
U12, U14 Track and Field Team Practice 7:30 am
U12, U14 Track and Field Team Practice
May 1 @ 7:30 am – 8:15 am
7:15-7:25 AM Meet Coaches in AC Lobby 7:30 AM Practice begins in Field House (please drop bags in Field House 1) 8:15 AM Practice ends, bus back to RDS Coaches: Boeckh, Buwalda, Lintern
U10 Track and Field Team Practice 8:15 am
U10 Track and Field Team Practice
May 1 @ 8:15 am – 9:00 am
8:00-8:10 AM Meet Coaches in AC Lobby 8:15 AM Practice begins in Field House (please leave bags in Field House 1) 8:15 -9:00 AM Practice 9:00 AM Practice ends, bus back to RDS Coaches: Lintern,More
Animal Ambassadors 3:30 pm
Animal Ambassadors
May 1 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet in Grade One Classroom 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Animal Ambassadors 4:35PM Dismissal from Jr. School dismissal area
Choir 3:30 pm
Choir @ Music Room
May 1 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet in hallway 3:20 PM Snack 3:30-4:40 PM Choir 4:45 PM Dismissal from Colonnade Lobby
Senior Hatch Coding 3:30 pm
Senior Hatch Coding @ Library
May 1 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet in hallway 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Coding 4:45 PM Dismissal from Colonnade Lobby
Senior Hatch Coding 3:30 pm
Senior Hatch Coding @ Library
May 1 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet in Grade six classroom 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Coding 4:45 PM Dismissal from Colonnade Lobby
2
U10, U12 Soccer Mini Tournament 1:00 pm
U10, U12 Soccer Mini Tournament @ The Hangar
May 2 @ 1:00 pm – 5:00 pm
1pm Depart for The Hangar by bus 2pm-4:30pm Games: GRADE 3s: 2:00-2:30 vs grade 4s 2:30-3:00 vs Howlett 4:00-4:30 vs Jr Academy Grade 4s: 2:00-2:30 vs grade 3s 2:30-3:00 vs Jr Academy 3:30-4:00 vs HowlettMore
Hot Wheels 3:30 pm
Hot Wheels @ JK Classroom
May 2 @ 3:30 pm – 4:30 pm
3:15 PM Meet in JK Classroom 3:20 PM Snack 3:30-4:25 PM Hot Wheels 4:30 PM Dismissal from Jr. School dismissal area
Jr. Gaga Ball 3:30 pm
Jr. Gaga Ball @ Phys Ed Studio
May 2 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet in Jr. School 3:20 PM Snack 3:30-4:40 PM Gaga Ball 4:45 PM Dismissal from Jr. School dismissal area
Senior Mandarin 3:30 pm
Senior Mandarin @ Grade 3 Classroom
May 2 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet in Hallway 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Snack 4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby
3
Art Studio 3:30 pm
Art Studio @ Art Studio
May 3 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet in hallway 3:20 PM Snack 3:30-4:40 PM Art 4:45 PM Dismissal from Jr. School dismissal area
Glow Girls 3:30 pm
Glow Girls @ Grade 8 Classroom
May 3 @ 3:30 pm – 4:30 pm
3:15 PM Meet in Gr 7/8 hall 3:20 PM Snack 3:30-4:40 PM Glow Girls 4:45 PM Dismissal from Colonnade Lobby
Junior Hatch Coding 3:30 pm
Junior Hatch Coding @ Library
May 3 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet in hallway 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Coding 4:45 PM Dismissal from Colonnade Lobby
Kindy Games 3:30 pm
Kindy Games @ Phys Ed Studio/Backfield
May 3 @ 3:30 pm – 4:30 pm
3:15 PM Meet in Jr. School 3:20 PM Snack 3:30-4:25 PM Games 4:30 PM Dismissal from Jr. School dismissal area
4
U12, U14 Track and Field Team Practice 7:30 am
U12, U14 Track and Field Team Practice
May 4 @ 7:30 am – 8:15 am
7:15-7:25 AM Meet Coaches in AC Lobby 7:30 AM Practice begins in Field House (please drop bags in Field House 1) 8:15 AM Practice ends, bus back to RDS Coaches: Boeckh, Buwalda
U8 Track and Field Team Practice 8:15 am
U8 Track and Field Team Practice
May 4 @ 8:15 am – 9:00 am
8:00-8:10 AM Meet Coaches in AC Lobby 8:15 AM Practice begins in Field House (please leave bags in Field House 1) 8:15 -9:00 AM Practice 9:00 AM Practice ends, bus back to RDS Coaches: Shier,More
Knitting Club 3:30 pm
Knitting Club @ SK Classroom
May 4 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet in Jr School 3:20 PM Snack 3:30-4:40 PM Knitting 4:45 PM Dismissal from Colonnade Lobby
5
6
7
Chess Club 3:30 pm
Chess Club @ Collaboration Centre
May 7 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet in hallway 3:20 PM Snack 3:30 -4:40 PM Chess 4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby
Jr. Mandarin Club 3:30 pm
Jr. Mandarin Club @ Grade 1 Classroom
May 7 @ 3:30 pm – 4:30 pm
3:15 PM Meet in Jr. School 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Mandarin Club 4:35 PM Dismissal from Jr. School Dismissal area
8
U12, U14 Track and Field Team Practice 7:30 am
U12, U14 Track and Field Team Practice
May 8 @ 7:30 am – 8:15 am
7:15-7:25 AM Meet Coaches in AC Lobby 7:30 AM Practice begins in Field House (please drop bags in Field House 1) 8:15 AM Practice ends, bus back to RDS Coaches: Boeckh, Buwalda, Lintern
Cancelled -U10 Track and Field Team Practice 8:15 am
Cancelled -U10 Track and Field Team Practice
May 8 @ 8:15 am – 9:00 am
8:00-8:10 AM Meet Coaches in AC Lobby 8:15 AM Practice begins in Field House (please leave bags in Field House 1) 8:15 -9:00 AM Practice 9:00 AM Practice ends, bus back to RDS Coaches: Lintern,More
U10 Track and Field Team Practice 8:15 am
U10 Track and Field Team Practice
May 8 @ 8:15 am – 9:00 am
8:00-8:10 AM Meet Coaches in AC Lobby 8:15 AM Practice begins in Field House (please leave bags in Field House 1) 8:15 -9:00 AM Practice 9:00 AM Practice ends, bus back to RDS Coaches: Lintern,More
Animal Ambassadors 3:30 pm
Animal Ambassadors
May 8 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet in Grade One Classroom 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Animal Ambassadors 4:35PM Dismissal from Jr. School dismissal area
Choir 3:30 pm
Choir @ Music Room
May 8 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet in hallway 3:20 PM Snack 3:30-4:40 PM Choir 4:45 PM Dismissal from Colonnade Lobby
Senior Hatch Coding 3:30 pm
Senior Hatch Coding @ Library
May 8 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet in hallway 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Coding 4:45 PM Dismissal from Colonnade Lobby
9
Hot Wheels 3:30 pm
Hot Wheels @ JK Classroom
May 9 @ 3:30 pm – 4:30 pm
3:15 PM Meet in JK Classroom 3:20 PM Snack 3:30-4:25 PM Hot Wheels 4:30 PM Dismissal from Jr. School dismissal area
Jr. Gaga Ball 3:30 pm
Jr. Gaga Ball @ Phys Ed Studio
May 9 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet in Jr. School 3:20 PM Snack 3:30-4:40 PM Gaga Ball 4:45 PM Dismissal from Jr. School dismissal area
Senior Mandarin 3:30 pm
Senior Mandarin @ Grade 3 Classroom
May 9 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet in Hallway 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Snack 4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby
10
Art Studio 3:30 pm
Art Studio @ Art Studio
May 10 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet in hallway 3:20 PM Snack 3:30-4:40 PM Art 4:45 PM Dismissal from Jr. School dismissal area
Glow Girls 3:30 pm
Glow Girls @ Grade 8 Classroom
May 10 @ 3:30 pm – 4:30 pm
3:15 PM Meet in Gr 7/8 hall 3:20 PM Snack 3:30-4:40 PM Glow Girls 4:45 PM Dismissal from Colonnade Lobby
Junior Hatch Coding 3:30 pm
Junior Hatch Coding @ Library
May 10 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet in hallway 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Coding 4:45 PM Dismissal from Colonnade Lobby
Kindy Games 3:30 pm
Kindy Games @ Phys Ed Studio/Backfield
May 10 @ 3:30 pm – 4:30 pm
3:15 PM Meet in Jr. School 3:20 PM Snack 3:30-4:25 PM Games 4:30 PM Dismissal from Jr. School dismissal area
11
U12/U14 SSAF Track and Field Championships (TB, JL, JB) 7:00 am
U12/U14 SSAF Track and Field Championships (TB, JL, JB)
May 11 @ 7:00 am – 5:40 pm
Description:7:00-7:15AM – Meet @ RDS Colonnade Lobby 7:15 AM – Depart by bus 8:30 AM (aprox.) – Arrival at York University Outdoor Track 9:00 AM – Meet Begins 4:00 PM (aprox.) – Meet ends **UPDATEDMore
Cancelled- U12, U14 Track and Field Team Practice 7:30 am
Cancelled- U12, U14 Track and Field Team Practice
May 11 @ 7:30 am – 8:15 am
7:15-7:25 AM Meet Coaches in AC Lobby 7:30 AM Practice begins in Field House (please drop bags in Field House 1) 8:15 AM Practice ends, bus back to RDS Coaches: Boeckh, Buwalda
U8 Track and Field Team Practice 8:15 am
U8 Track and Field Team Practice
May 11 @ 8:15 am – 9:00 am
8:00-8:10 AM Meet Coaches in AC Lobby 8:15 AM Practice begins in Field House (please leave bags in Field House 1) 8:15 -9:00 AM Practice 9:00 AM Practice ends, bus back to RDS Coaches: Shier,More
Knitting Club 3:30 pm
Knitting Club @ SK Classroom
May 11 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet in Jr School 3:20 PM Snack 3:30-4:40 PM Knitting 4:45 PM Dismissal from Colonnade Lobby
12
13
14
Chess Club 3:30 pm
Chess Club @ Collaboration Centre
May 14 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet in hallway 3:20 PM Snack 3:30 -4:40 PM Chess 4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby
Jr. Mandarin Club 3:30 pm
Jr. Mandarin Club @ Grade 1 Classroom
May 14 @ 3:30 pm – 4:30 pm
3:15 PM Meet in Jr. School 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Mandarin Club 4:35 PM Dismissal from Jr. School Dismissal area
U8, U10 Track and Field Practice 3:30 pm
U8, U10 Track and Field Practice
May 14 @ 3:30 pm – 4:30 pm
3:15 Dismissal, head to Queen’s Park 3:30 Practice begins 4:15 Practice ends 4:30 Dismissal from Jr. School Dismissal Area Coaches: Boeckh, Blair, Rubie, Shier
U8, U10 Track and Field Practice 3:30 pm
U8, U10 Track and Field Practice
May 14 @ 3:30 pm – 4:30 pm
3:15 Dismissal, head to Queen’s Park 3:30 Practice begins 4:15 Practice ends 4:30 Dismissal from Jr. School Dismissal Area Coaches: Boeckh, Blair, Rubie, Shier
15
U12, U14 Track and Field Team Practice 7:30 am
U12, U14 Track and Field Team Practice
May 15 @ 7:30 am – 8:15 am
7:15-7:25 AM Meet Coaches in AC Lobby 7:30 AM Practice begins in Field House (please drop bags in Field House 1) 8:15 AM Practice ends, bus back to RDS Coaches: Boeckh, Buwalda, Lintern
U10 Track and Field Team Practice 8:15 am
U10 Track and Field Team Practice
May 15 @ 8:15 am – 9:00 am
8:00-8:10 AM Meet Coaches in AC Lobby 8:15 AM Practice begins in Field House (please leave bags in Field House 1) 8:15 -9:00 AM Practice 9:00 AM Practice ends, bus back to RDS Coaches: Lintern,More
Animal Ambassadors 3:30 pm
Animal Ambassadors
May 15 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet in Grade One Classroom 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Animal Ambassadors 4:35PM Dismissal from Jr. School dismissal area
Choir 3:30 pm
Choir @ Music Room
May 15 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet in hallway 3:20 PM Snack 3:30-4:40 PM Choir 4:45 PM Dismissal from Colonnade Lobby
Senior Hatch Coding 3:30 pm
Senior Hatch Coding @ Library
May 15 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet in hallway 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Coding 4:45 PM Dismissal from Colonnade Lobby
16
U10 SSAF Soccer Tournament 7:30 am
U10 SSAF Soccer Tournament
May 16 @ 7:30 am – 4:00 pm
7:15-7:30 AM Arrive at RDS 7:30 AM Depart to Wismer by bus 8:30 AM Arrive and warmup 9:00 AM game 1 vs Hudson 10:00 AM game 2 11:00 AM game 3 11:30 AM game 4More
Hot Wheels 3:30 pm
Hot Wheels @ JK Classroom
May 16 @ 3:30 pm – 4:30 pm
3:15 PM Meet in JK Classroom 3:20 PM Snack 3:30-4:25 PM Hot Wheels 4:30 PM Dismissal from Jr. School dismissal area
Jr. Gaga Ball 3:30 pm
Jr. Gaga Ball @ Phys Ed Studio
May 16 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet in Jr. School 3:20 PM Snack 3:30-4:40 PM Gaga Ball 4:45 PM Dismissal from Jr. School dismissal area
Senior Mandarin 3:30 pm
Senior Mandarin @ Grade 3 Classroom
May 16 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet in Hallway 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Snack 4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby
17
Art Studio 3:30 pm
Art Studio @ Art Studio
May 17 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet in hallway 3:20 PM Snack 3:30-4:40 PM Art 4:45 PM Dismissal from Jr. School dismissal area
Glow Girls 3:30 pm
Glow Girls @ Grade 8 Classroom
May 17 @ 3:30 pm – 4:30 pm
3:15 PM Meet in Gr 7/8 hall 3:20 PM Snack 3:30-4:40 PM Glow Girls 4:45 PM Dismissal from Colonnade Lobby
Junior Hatch Coding 3:30 pm
Junior Hatch Coding @ Library
May 17 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet in hallway 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Coding 4:45 PM Dismissal from Colonnade Lobby
Kindy Games 3:30 pm
Kindy Games @ Phys Ed Studio/Backfield
May 17 @ 3:30 pm – 4:30 pm
3:15 PM Meet in Jr. School 3:20 PM Snack 3:30-4:25 PM Games 4:30 PM Dismissal from Jr. School dismissal area
18
U12, U14 Track and Field Team Practice 7:30 am
U12, U14 Track and Field Team Practice
May 18 @ 7:30 am – 8:15 am
7:15-7:25 AM Meet Coaches in AC Lobby 7:30 AM Practice begins in Field House (please drop bags in Field House 1) 8:15 AM Practice ends, bus back to RDS Coaches: Boeckh, Buwalda
U8 Track and Field Team Practice 8:15 am
U8 Track and Field Team Practice
May 18 @ 8:15 am – 9:00 am
8:00-8:10 AM Meet Coaches in AC Lobby 8:15 AM Practice begins in Field House (please leave bags in Field House 1) 8:15 -9:00 AM Practice 9:00 AM Practice ends, bus back to RDS Coaches: Shier,More
19
20
21
U8, U10 Track and Field Practice 3:30 pm
U8, U10 Track and Field Practice
May 21 @ 3:30 pm – 4:30 pm
3:15 Dismissal, head to Queen’s Park 3:30 Practice begins 4:15 Practice ends 4:30 Dismissal from Jr. School Dismissal Area Coaches: Boeckh, Blair, Rubie, Shier
22
SSAF U12 Tier I Soccer Tournament 7:00 am
SSAF U12 Tier I Soccer Tournament
May 22 @ 7:00 am – 5:00 pm
7:00-7:15AM Arrival at RDS 7:15AM Depart by bus to Wismer Park 8:30AM Arrive and Warmup 9:00AM vs. LFT on Field 3 11:00AM vs.MGOS on Field 3 12:20PM vs. TMS Field 3 Estimated Return time atMore
U14 SSAF Soccer Tournament 7:00 am
U14 SSAF Soccer Tournament
May 22 @ 7:00 am – 4:00 pm
7:00-7:15 AM Meet at RDS 7:15 AM Depart by bus for Sheppard’s Bush 9:30 AM vs. KCS 10:00 AM vs. APA 11:00 AM vs. BOND 12:45 PM Playoffs begin Estimated return time back at RDS:More
U10 Track and Field Team Practice 8:15 am
U10 Track and Field Team Practice
May 22 @ 8:15 am – 9:00 am
8:00-8:10 AM Meet Coaches in AC Lobby 8:15 AM Practice begins in Field House (please leave bags in Field House 1) 8:15 -9:00 AM Practice 9:00 AM Practice ends, bus back to RDS Coaches: Lintern,More
Animal Ambassadors 3:30 pm
Animal Ambassadors
May 22 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet in Grade One Classroom 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Animal Ambassadors 4:35PM Dismissal from Jr. School dismissal area
Choir 3:30 pm
Choir @ Music Room
May 22 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet in hallway 3:20 PM Snack 3:30-4:40 PM Choir 4:45 PM Dismissal from Colonnade Lobby
Senior Hatch Coding 3:30 pm
Senior Hatch Coding @ Library
May 22 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet in hallway 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Coding 4:45 PM Dismissal from Colonnade Lobby
23
24
Art Studio 3:30 pm
Art Studio @ Art Studio
May 24 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet in hallway 3:20 PM Snack 3:30-4:40 PM Art 4:45 PM Dismissal from Jr. School dismissal area
Glow Girls End of Term Celebration Dinner 3:30 pm
Glow Girls End of Term Celebration Dinner
May 24 @ 3:30 pm – 6:00 pm
Description:3:15 Meet outside Grade 8 Classroom 3:20 Snack 3:30-4:00 Walk to Jack Astor’s 4:00 – 5:30 End of Term Dinner at Jack Astor’s 5:30- 6:00 Walk back to RDS 6:00 Dismissal from RDS Colonnade Lobby
Junior Hatch Coding 3:30 pm
Junior Hatch Coding @ Library
May 24 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet in hallway 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Coding 4:45 PM Dismissal from Colonnade Lobby
Kindy Games 3:30 pm
Kindy Games @ Phys Ed Studio/Backfield
May 24 @ 3:30 pm – 4:30 pm
3:15 PM Meet in Jr. School 3:20 PM Snack 3:30-4:25 PM Games 4:30 PM Dismissal from Jr. School dismissal area
25
U8 Track and Field Team Practice 8:15 am
U8 Track and Field Team Practice
May 25 @ 8:15 am – 9:00 am
8:00-8:10 AM Meet Coaches in AC Lobby 8:15 AM Practice begins in Field House (please leave bags in Field House 1) 8:15 -9:00 AM Practice 9:00 AM Practice ends, bus back to RDS Coaches: Shier,More
Knitting Club 3:30 pm
Knitting Club @ SK Classroom
May 25 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet in Jr School 3:20 PM Snack 3:30-4:40 PM Knitting 4:45 PM Dismissal from Colonnade Lobby
26
27
28
Chess Club 3:30 pm
Chess Club @ Collaboration Centre
May 28 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet in hallway 3:20 PM Snack 3:30 -4:40 PM Chess 4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby
Jr. Mandarin Club 3:30 pm
Jr. Mandarin Club @ Grade 1 Classroom
May 28 @ 3:30 pm – 4:30 pm
3:15 PM Meet in Jr. School 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Mandarin Club 4:35 PM Dismissal from Jr. School Dismissal area
U8, U10 Track and Field Practice 3:30 pm
U8, U10 Track and Field Practice
May 28 @ 3:30 pm – 4:30 pm
3:15 Dismissal, head to Queen’s Park 3:30 Practice begins 4:15 Practice ends 4:30 Dismissal from Jr. School Dismissal Area Coaches: Boeckh, Blair, Rubie, Shier
29
U8/U10 SSAF Track and Field Championships 7:00 am
U8/U10 SSAF Track and Field Championships
May 29 @ 7:00 am – 6:30 pm
7:00-7:15 AM Meet coaches in Colonnade Lobby 7:15 AM Depart by bus 9:00-4:00pm Events Update: expected arrival 6:30pm
30
31