Calendar

Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat
1
CANCELLED U8 XC Practice 7:15 am
CANCELLED U8 XC Practice
Oct 1 @ 7:15 am – 8:30 am
7:15-7:30 Meet in RDS Colonnade Lobby, lock bags in backfield 7:30-8:15 Practice at Queen’s Park 8:15 Return to RDS
Dungeons & Dragons (Grades 5-8) 3:30 pm
Dungeons & Dragons (Grades 5-8) @ Collaboration Centre
Oct 1 @ 3:30 pm – 4:45 pm
Coordinated by Mr. Pape 3:15 PM Meet in Grade 7/8 Hallway 3:15-3:30 PM Snack 3:30-4:30 PM D&D 4:45pm Dismissal from RDS Colonnade Lobby
Gaga Ball (Grades 1 & 2) 3:30 pm
Gaga Ball (Grades 1 & 2) @ PE Studio
Oct 1 @ 3:30 pm – 4:45 pm
Coordinated by Ms. Walker & Ms. Mendelson 3:15 Meet in Junior School Area 3:15-3:30 Snack in Grade 1 Classroom 3:30-4:30 Gaga Ball 4:45 Dismissal from Junior School Dismissal Area
Hot Wheels (JK & SK) 3:30 pm
Hot Wheels (JK & SK) @ JK Classroom
Oct 1 @ 3:30 pm – 4:30 pm
Coordinated by Ms. Reed & Ms. Crawford 3:15 Meet in JK Classroom 3:15-3:30 Snack 3:30-4:25 Hot Wheels 4:30 Dismissal from Junior School Dismissal Area
2
Somerset Fun Run – Full Team
Somerset Fun Run – Full Team
Oct 2 all day
10:40 (dismissal at 10:30) Bus 1 Departs RDS (U8, U10, Boeckh, Shier, Trought, Fordyce) 12:00 (dismissal at 11:45) Bus 2 Departs RDS (12, U14, Rubie, Buwalda) 12:30 Under 8 Boys 12:45 Under 8 Girls 1:00More
Choir (Grades 2-8) 3:30 pm
Choir (Grades 2-8) @ Music Room
Oct 2 @ 3:30 pm – 4:45 pm
Coordinated by Ms. Young3:15 PM Meet in Hallway 3:15-3:30 PM Snack 3:30-4:30 PM Choir 4:45 PM Dismissal from Colonnade Lobby
Junior Scientists (JK, SK, Grade 1) 3:30 pm
Junior Scientists (JK, SK, Grade 1) @ Grade 1 Classroom
Oct 2 @ 3:30 pm – 4:30 pm
Supervised by Ms. Reed3:15PM Meet in Grade 1 Classroom 3:15-3:30 PM Snack 3:30-4:30PM Jr. Scientists 4:30-4:45PM Dismissal from Jr. School Dismissal Area
Robotics (Grades 4-8) 3:30 pm
Robotics (Grades 4-8) @ Science Lab
Oct 2 @ 3:30 pm – 4:45 pm
Coordinated by Mr. Ramkissoon and Mr. Pape 3:15 PM Meet in Gr 7/8 Hallway 3:15-3:30 PM Snack 3:30-4:30 PM Robotics 4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby
3
Outdoor Education Trip (Gr 5-8)
Outdoor Education Trip (Gr 5-8)
Oct 3 – Oct 5 all day
This event has a Google Hangouts video call. Join: https://hangouts.google.com/hangouts/_/rds-on.com/outdoor?hceid=cmRzLW9uLmNvbV82bG0zZnYyam0zb3VkbDNqOTNyNnE5MDVtZ0Bncm91cC5jYWxlbmRhci5nb29nbGUuY29t.6r0gr198rteggp3ta1ouh30ktq&hs=121
Grade 1 Trip to Apple Genius Bar 9:30 am
Grade 1 Trip to Apple Genius Bar
Oct 3 @ 9:30 am – 12:00 pm
At the Apple store, students will learn how to animate creative stories using iPads. They will learn how to add their own drawings and sounds to a story they write. I think this will beMore
U10, U12, U14 XC Practice 2:30 pm
U10, U12, U14 XC Practice @ Sir Winston Churchill park OR Withrow Park
Oct 3 @ 2:30 pm – 5:00 pm
2:30 Meet in Hallway, head to Sir Winston Churchill or Withrow Park by TTC 3:00-4:30 Practice 4:30 TTC back to RDS 5:00 Dismissal from RDS Colonnade Lobby
U10 XC Practice 3:15 pm
U10 XC Practice
Oct 3 @ 3:15 pm – 5:00 pm
3:15 Meet in Hallway, head to Withrow Park by TTC 3:15-4:30 Practice 4:30 TTC back to RDS 5:00 Dismissal from RDS Colonnade Lobby
Cancelled – Glow Girls (due to the Grade 5-8 Camp Kandalore Trip) 3:30 pm
Cancelled – Glow Girls (due to the Grade 5-8 Camp Kandalore Trip) @ Grade 8 Classroom
Oct 3 @ 3:30 pm – 4:45 pm
Please note that GLOW Girls has been canceled this week due to the Grade 5-8 Camp Kandalore Trip. Thanks!
Kindy Games (JK & SK) 3:30 pm
Kindy Games (JK & SK) @ PE Room/Backfield
Oct 3 @ 3:30 pm – 4:30 pm
Coordinated by Ms. Finney & Ms. Crawford 3:15PM Meet in Jr. School 3:15-3:30 PM Snack in JK Classroom 3:30-4:20 PM Kindy Games on Backfield or PE Studio 4:30 PM Dismissal from Jr. School Dismissal Area
U8 XC Practice 3:30 pm
U8 XC Practice
Oct 3 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 Meet Coaches in Jr. School Hallway 3:30-4:30 Practice at Withrow Park 4:45 Dismissal from RDS Colonnade Lobby
4
Flag Football (Grades 4-6) 3:30 pm
Flag Football (Grades 4-6) @ Trinity Field
Oct 4 @ 3:30 pm – 4:45 pm
Coordinated by Mr. Lintern & Mr. Ramkissoon 3:15 PM Meet in Grade 4 Classroom 3:15-3:20 PM Snack 3:20 PM Depart for Trinity Field 3:30-4:30 PM Flag Football 4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby
Jr. Art Club (Grades 1-3) 3:30 pm
Jr. Art Club (Grades 1-3) @ Art Studio
Oct 4 @ 3:30 pm – 4:45 pm
Coordinated by Mrs. Rubie 3:15 PM Lineup outside Art Studio 3:15-3:30 PM Snack 3:30-4:30 PM Art Club 4:45 PM Dismissal from Jr. School Dismissal Area
Ultimate Frisbee (Grades 7 & 8) 3:30 pm
Ultimate Frisbee (Grades 7 & 8) @ Trinity Field
Oct 4 @ 3:30 pm – 4:45 pm
Coordinated by Mr. Polsinelli 3:15 PM Meet in Grade 8 Classroom 3:15-3:20 PM Snack 3:20 PM Depart for Trinity Field 3:30-4:30 PM Ultimate 4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby
5
Aftercare available for all grades; No clubs or athletics
Aftercare available for all grades; No clubs or athletics
Oct 5 all day
This event has a Google Hangouts video call. Join: https://hangouts.google.com/hangouts/_/rds-on.com/aftercare?hceid=cmRzLW9uLmNvbV82bG0zZnYyam0zb3VkbDNqOTNyNnE5MDVtZ0Bncm91cC5jYWxlbmRhci5nb29nbGUuY29t.22j6jellk788kg30tmd0nu5l73&hs=121
World Teacher Day
6
7
8
Thanksgiving Monday – No School
Thanksgiving Monday – No School
Oct 8 all day
This event has a Google Hangouts video call. Join: https://hangouts.google.com/hangouts/_/rds-on.com/thanksgiving?hceid=cmRzLW9uLmNvbV82bG0zZnYyam0zb3VkbDNqOTNyNnE5MDVtZ0Bncm91cC5jYWxlbmRhci5nb29nbGUuY29t.37a4al9kokt4so4t6rkl09s2cc&hs=121
9
U10 XC Practice 7:15 am
U10 XC Practice
Oct 9 @ 7:15 am – 8:30 am
7:15 Meet coaches in Colonnade Lobby 7:20 Depart for Sir Winston Churchill by TTC 7:35-8:20 Practice 8:20 Depart for RDS by TTC
U12, U14 XC Practice 7:15 am
U12, U14 XC Practice
Oct 9 @ 7:15 am – 8:30 am
7:15 Meet at RDS Colonnade Lobby, lock bags on backfield 7:20 – 8:15 Practice at Queen’s Park 8:15 Return to RDS
Student Assembly 9:00 am
Student Assembly
Oct 9 @ 9:00 am – 10:00 am
 
Choir (Grades 2-8) 3:30 pm
Choir (Grades 2-8) @ Music Room
Oct 9 @ 3:30 pm – 4:45 pm
Coordinated by Ms. Young3:15 PM Meet in Hallway 3:15-3:30 PM Snack 3:30-4:30 PM Choir 4:45 PM Dismissal from Colonnade Lobby
Junior Scientists (JK, SK, Grade 1) 3:30 pm
Junior Scientists (JK, SK, Grade 1) @ Grade 1 Classroom
Oct 9 @ 3:30 pm – 4:30 pm
Supervised by Ms. Reed3:15PM Meet in Grade 1 Classroom 3:15-3:30 PM Snack 3:30-4:30PM Jr. Scientists 4:30-4:45PM Dismissal from Jr. School Dismissal Area
Robotics (Grades 4-8) 3:30 pm
Robotics (Grades 4-8) @ Science Lab
Oct 9 @ 3:30 pm – 4:45 pm
Coordinated by Mr. Ramkissoon and Mr. Pape 3:15 PM Meet in Gr 7/8 Hallway 3:15-3:30 PM Snack 3:30-4:30 PM Robotics 4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby
10
Withrow Cup
Withrow Cup
Oct 10 all day
Description: 10:00 AM U8 and U10 team bus departs w/ LT, KS 11:45 AM U12 and U14 team departs by bus w/ SRu, JB Races: 11:20 AM U8 Girls 11:40 AM U8 Boys 12:00 AMMore
Glow Girls (Grades 4-8) 3:30 pm
Glow Girls (Grades 4-8) @ Grade 8 Classroom
Oct 10 @ 3:30 pm – 4:45 pm
Coordinated by Ms. Lindy & Ms. Blair3:30 PM Meet in Gr 8 Classroom 3:15-3:30 PM Snack 3:30-4:30 PM Glow Girls 4:45 PM Dismissal from Colonnade Lobby
Kindy Games (JK & SK) 3:30 pm
Kindy Games (JK & SK) @ PE Room/Backfield
Oct 10 @ 3:30 pm – 4:30 pm
Coordinated by Ms. Finney & Ms. Crawford 3:15PM Meet in Jr. School 3:15-3:30 PM Snack in JK Classroom 3:30-4:20 PM Kindy Games on Backfield or PE Studio 4:30 PM Dismissal from Jr. School Dismissal Area
11
Flag Football (Grades 4-6) 3:30 pm
Flag Football (Grades 4-6) @ Trinity Field
Oct 11 @ 3:30 pm – 4:45 pm
Coordinated by Mr. Lintern & Mr. Ramkissoon 3:15 PM Meet in Grade 4 Classroom 3:15-3:20 PM Snack 3:20 PM Depart for Trinity Field 3:30-4:30 PM Flag Football 4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby
Jr. Art Club (Grades 1-3) 3:30 pm
Jr. Art Club (Grades 1-3) @ Art Studio
Oct 11 @ 3:30 pm – 4:45 pm
Coordinated by Mrs. Rubie 3:15 PM Lineup outside Art Studio 3:15-3:30 PM Snack 3:30-4:30 PM Art Club 4:45 PM Dismissal from Jr. School Dismissal Area
Ultimate Frisbee (Grades 7 & 8) 3:30 pm
Ultimate Frisbee (Grades 7 & 8) @ Trinity Field
Oct 11 @ 3:30 pm – 4:45 pm
Coordinated by Mr. Polsinelli 3:15 PM Meet in Grade 8 Classroom 3:15-3:20 PM Snack 3:20 PM Depart for Trinity Field 3:30-4:30 PM Ultimate 4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby
12
RDS Harrier Run
RDS Harrier Run
Oct 12 all day
Description: 10:30 AM – prepare to depart 10:45 AM Buses (x2) depart for Withrow Park, Gr 6-8 TTC Bus #1 =JK-Gr 2 Bus #2 = Gr3-5 11:10 AM – Arrive at Park + Leave BagsMore
RDS Harrier 11:00 am
RDS Harrier
Oct 12 @ 11:00 am – 2:00 pm
Departure Details:10:45 am Buses (x2) depart for Withrow Park 11:10 am – Arrive at Park + Leave Bags in class meeting spot area beside washroom building. 11:15 am – Prefects organize students in houses forMore
13
14
15
U8 XC Practice CANCELLED 7:15 am
U8 XC Practice CANCELLED
Oct 15 @ 7:15 am – 8:30 am
7:15-7:30 Meet in RDS Colonnade Lobby, lock bags in backfield 7:30-8:15 Practice at Queen’s Park 8:15 Return to RDS
Dungeons & Dragons (Grades 5-8) 3:30 pm
Dungeons & Dragons (Grades 5-8) @ Collaboration Centre
Oct 15 @ 3:30 pm – 4:45 pm
Coordinated by Mr. Pape 3:15 PM Meet in Grade 7/8 Hallway 3:15-3:30 PM Snack 3:30-4:30 PM D&D 4:45pm Dismissal from RDS Colonnade Lobby
Gaga Ball (Grades 1 & 2) 3:30 pm
Gaga Ball (Grades 1 & 2) @ PE Studio
Oct 15 @ 3:30 pm – 4:45 pm
Coordinated by Ms. Walker & Ms. Mendelson 3:15 Meet in Junior School Area 3:15-3:30 Snack in Grade 1 Classroom 3:30-4:30 Gaga Ball 4:45 Dismissal from Junior School Dismissal Area
Hot Wheels (JK & SK) 3:30 pm
Hot Wheels (JK & SK) @ JK Classroom
Oct 15 @ 3:30 pm – 4:30 pm
Coordinated by Ms. Reed & Ms. Crawford 3:15 Meet in JK Classroom 3:15-3:30 Snack 3:30-4:25 Hot Wheels 4:30 Dismissal from Junior School Dismissal Area
16
U10 XC Practice 7:15 am
U10 XC Practice
Oct 16 @ 7:15 am – 8:30 am
7:15 Meet coaches in Colonnade Lobby 7:20 Depart for Sir Winston Churchill by TTC 7:35-8:20 Practice 8:20 Depart for RDS by TTC
U12, U14 XC Practice 7:15 am
U12, U14 XC Practice
Oct 16 @ 7:15 am – 8:30 am
7:15 Meet at RDS Colonnade Lobby, lock bags on backfield 7:20 – 8:15 Practice at Queen’s Park 8:15 Return to RDS
RDS Parent Association Meeting 8:30 am
RDS Parent Association Meeting
Oct 16 @ 8:30 am – 9:30 am
 
Choir (Grades 2-8) 3:30 pm
Choir (Grades 2-8) @ Music Room
Oct 16 @ 3:30 pm – 4:45 pm
Coordinated by Ms. Young3:15 PM Meet in Hallway 3:15-3:30 PM Snack 3:30-4:30 PM Choir 4:45 PM Dismissal from Colonnade Lobby
Junior Scientists (JK, SK, Grade 1) 3:30 pm
Junior Scientists (JK, SK, Grade 1) @ Grade 1 Classroom
Oct 16 @ 3:30 pm – 4:30 pm
Supervised by Ms. Reed3:15PM Meet in Grade 1 Classroom 3:15-3:30 PM Snack 3:30-4:30PM Jr. Scientists 4:30-4:45PM Dismissal from Jr. School Dismissal Area
Robotics (Grades 4-8) 3:30 pm
Robotics (Grades 4-8) @ Science Lab
Oct 16 @ 3:30 pm – 4:45 pm
Coordinated by Mr. Ramkissoon and Mr. Pape 3:15 PM Meet in Gr 7/8 Hallway 3:15-3:30 PM Snack 3:30-4:30 PM Robotics 4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby
17
Caribou Math Contest 1
Caribou Math Contest 1
Oct 17 – Oct 18 all day
 
Grade 7&8 High School Information Morning 8:00 am
Grade 7&8 High School Information Morning
Oct 17 @ 8:00 am – 10:00 am
We will meet in the 5th Floor Amenities Room. 8:00-8:30AM – Meet and mingle with School Admission Directors. Coffee and light snacks. 8:30-:9:00AM – Welcome and quick presentations by attending schools 9:00-10:00AM – Fair StyleMore
U10, U12, U14 XC Practice 2:30 pm
U10, U12, U14 XC Practice @ Sir Winston Churchill park OR Withrow Park
Oct 17 @ 2:30 pm – 5:00 pm
2:30 Meet in Hallway, head to Sir Winston Churchill or Withrow Park by TTC 3:00-4:30 Practice 4:30 TTC back to RDS 5:00 Dismissal from RDS Colonnade Lobby
Glow Girls (Grades 4-8) 3:30 pm
Glow Girls (Grades 4-8) @ Grade 8 Classroom
Oct 17 @ 3:30 pm – 4:45 pm
Coordinated by Ms. Lindy & Ms. Blair3:30 PM Meet in Gr 8 Classroom 3:15-3:30 PM Snack 3:30-4:30 PM Glow Girls 4:45 PM Dismissal from Colonnade Lobby
Kindy Games (JK & SK) 3:30 pm
Kindy Games (JK & SK) @ PE Room/Backfield
Oct 17 @ 3:30 pm – 4:30 pm
Coordinated by Ms. Finney & Ms. Crawford 3:15PM Meet in Jr. School 3:15-3:30 PM Snack in JK Classroom 3:30-4:20 PM Kindy Games on Backfield or PE Studio 4:30 PM Dismissal from Jr. School Dismissal Area
U8 XC Practice 3:30 pm
U8 XC Practice
Oct 17 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 Meet Coaches in Jr. School Hallway 3:30-4:30 Practice at Queen’s Park 4:45 Dismissal from RDS Colonnade Lobby
18
RDS Picture Day
RDS Picture Day
Oct 18 all day
 
Topmarks Customer Service Visit 3:00 pm
Topmarks Customer Service Visit
Oct 18 @ 3:00 pm – 4:30 pm
This event has a Google Hangouts video call. Join: https://hangouts.google.com/hangouts/_/rds-on.com/rmarston?hceid=cmRzLW9uLmNvbV82bG0zZnYyam0zb3VkbDNqOTNyNnE5MDVtZ0Bncm91cC5jYWxlbmRhci5nb29nbGUuY29t.4o45bdco2h61ctn5iius04m9r8&hs=121
Flag Football (Grades 4-6) 3:30 pm
Flag Football (Grades 4-6) @ Trinity Field
Oct 18 @ 3:30 pm – 4:45 pm
Coordinated by Mr. Lintern & Mr. Ramkissoon 3:15 PM Meet in Grade 4 Classroom 3:15-3:20 PM Snack 3:20 PM Depart for Trinity Field 3:30-4:30 PM Flag Football 4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby
Jr. Art Club (Grades 1-3) 3:30 pm
Jr. Art Club (Grades 1-3) @ Art Studio
Oct 18 @ 3:30 pm – 4:45 pm
Coordinated by Mrs. Rubie 3:15 PM Lineup outside Art Studio 3:15-3:30 PM Snack 3:30-4:30 PM Art Club 4:45 PM Dismissal from Jr. School Dismissal Area
Ultimate Frisbee (Grades 7 & 8) 3:30 pm
Ultimate Frisbee (Grades 7 & 8) @ Trinity Field
Oct 18 @ 3:30 pm – 4:45 pm
Coordinated by Mr. Polsinelli 3:15 PM Meet in Grade 8 Classroom 3:15-3:20 PM Snack 3:20 PM Depart for Trinity Field 3:30-4:30 PM Ultimate 4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby
19
XC SSAF Championships
XC SSAF Championships
Oct 19 all day
9 am – U- 8 boys 9:30 – U – 8 girls 10 am – U – 10 boys 10:30 am – U – 10 girls 11:00 am – U – 12 boys 11:30 amMore
JK & SK Zoo Field Trip 9:00 am
JK & SK Zoo Field Trip
Oct 19 @ 9:00 am – 3:00 pm
JK, SK This event has a video call. Join: https://meet.google.com/msz-kbje-bma +1 980-389-0043 PIN: 314820038#
20
21
22
Dungeons & Dragons (Grades 5-8) 3:30 pm
Dungeons & Dragons (Grades 5-8) @ Collaboration Centre
Oct 22 @ 3:30 pm – 4:45 pm
Coordinated by Mr. Pape 3:15 PM Meet in Grade 7/8 Hallway 3:15-3:30 PM Snack 3:30-4:30 PM D&D 4:45pm Dismissal from RDS Colonnade Lobby
Gaga Ball (Grades 1 & 2) 3:30 pm
Gaga Ball (Grades 1 & 2) @ PE Studio
Oct 22 @ 3:30 pm – 4:45 pm
Coordinated by Ms. Walker & Ms. Mendelson 3:15 Meet in Junior School Area 3:15-3:30 Snack in Grade 1 Classroom 3:30-4:30 Gaga Ball 4:45 Dismissal from Junior School Dismissal Area
Hot Wheels (JK & SK) 3:30 pm
Hot Wheels (JK & SK) @ JK Classroom
Oct 22 @ 3:30 pm – 4:30 pm
Coordinated by Ms. Reed & Ms. Crawford 3:15 Meet in JK Classroom 3:15-3:30 Snack 3:30-4:25 Hot Wheels 4:30 Dismissal from Junior School Dismissal Area
23
Choir (Grades 2-8) 3:30 pm
Choir (Grades 2-8) @ Music Room
Oct 23 @ 3:30 pm – 4:45 pm
Coordinated by Ms. Young3:15 PM Meet in Hallway 3:15-3:30 PM Snack 3:30-4:30 PM Choir 4:45 PM Dismissal from Colonnade Lobby
Junior Scientists (JK, SK, Grade 1) 3:30 pm
Junior Scientists (JK, SK, Grade 1) @ Grade 1 Classroom
Oct 23 @ 3:30 pm – 4:30 pm
Supervised by Ms. Reed3:15PM Meet in Grade 1 Classroom 3:15-3:30 PM Snack 3:30-4:30PM Jr. Scientists 4:30-4:45PM Dismissal from Jr. School Dismissal Area
Robotics (Grades 4-8) 3:30 pm
Robotics (Grades 4-8) @ Science Lab
Oct 23 @ 3:30 pm – 4:45 pm
Coordinated by Mr. Ramkissoon and Mr. Pape 3:15 PM Meet in Gr 7/8 Hallway 3:15-3:30 PM Snack 3:30-4:30 PM Robotics 4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby
24
Interim Reports Emailed
Interim Reports Emailed
Oct 24 all day
This event has a Google Hangouts video call. Join: https://hangouts.google.com/hangouts/_/rds-on.com/interim-reports?hceid=cmRzLW9uLmNvbV82bG0zZnYyam0zb3VkbDNqOTNyNnE5MDVtZ0Bncm91cC5jYWxlbmRhci5nb29nbGUuY29t.1au7aaevhph4h0jtnc0uqnt5g5&hs=121
Glow Girls (Grades 4-8) 3:30 pm
Glow Girls (Grades 4-8) @ Grade 8 Classroom
Oct 24 @ 3:30 pm – 4:45 pm
Coordinated by Ms. Lindy & Ms. Blair3:30 PM Meet in Gr 8 Classroom 3:15-3:30 PM Snack 3:30-4:30 PM Glow Girls 4:45 PM Dismissal from Colonnade Lobby
Kindy Games (JK & SK) 3:30 pm
Kindy Games (JK & SK) @ PE Room/Backfield
Oct 24 @ 3:30 pm – 4:30 pm
Coordinated by Ms. Finney & Ms. Crawford 3:15PM Meet in Jr. School 3:15-3:30 PM Snack in JK Classroom 3:30-4:20 PM Kindy Games on Backfield or PE Studio 4:30 PM Dismissal from Jr. School Dismissal Area
25
RDS Open House – Please call to register 9:00 am
RDS Open House – Please call to register
Oct 25 @ 9:00 am – 11:30 am
Come see our programming in action. Tours at 9AM and 10:30AM will allow you to see how we inspire and develop the authentic character and potential of each child. RSVP – admissions@rds-on.com
Grade 3 AGO Trip 12:45 pm
Grade 3 AGO Trip
Oct 25 @ 12:45 pm – 3:15 pm
Exploring Depth in Landscape Paintings Mrs. Shannon Rubie Mrs. Laura Trought Parent Volunteers x 2 Transit by TTC This event has a video call. Join: https://meet.google.com/msb-ikux-hvk +1 609-594-4376 PIN: 680164450#
Flag Football (Grades 4-6) 3:30 pm
Flag Football (Grades 4-6) @ Trinity Field
Oct 25 @ 3:30 pm – 4:45 pm
Coordinated by Mr. Lintern & Mr. Ramkissoon 3:15 PM Meet in Grade 4 Classroom 3:15-3:20 PM Snack 3:20 PM Depart for Trinity Field 3:30-4:30 PM Flag Football 4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby
Jr. Art Club (Grades 1-3) 3:30 pm
Jr. Art Club (Grades 1-3) @ Art Studio
Oct 25 @ 3:30 pm – 4:45 pm
Coordinated by Mrs. Rubie 3:15 PM Lineup outside Art Studio 3:15-3:30 PM Snack 3:30-4:30 PM Art Club 4:45 PM Dismissal from Jr. School Dismissal Area
Ultimate Frisbee (Grades 7 & 8) 3:30 pm
Ultimate Frisbee (Grades 7 & 8) @ Trinity Field
Oct 25 @ 3:30 pm – 4:45 pm
Coordinated by Mr. Polsinelli 3:15 PM Meet in Grade 8 Classroom 3:15-3:20 PM Snack 3:20 PM Depart for Trinity Field 3:30-4:30 PM Ultimate 4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby
26
Halloween Fun Day; Pizza Day
Halloween Fun Day; Pizza Day
Oct 26 all day
This event has a Google Hangouts video call. Join: https://hangouts.google.com/hangouts/_/rds-on.com/halloween-fun?hceid=cmRzLW9uLmNvbV82bG0zZnYyam0zb3VkbDNqOTNyNnE5MDVtZ0Bncm91cC5jYWxlbmRhci5nb29nbGUuY29t.06idr3kokb6iio6vmthe145an2&hs=121
27
28
29
U10, U12 Basketball Skills Session 7:30 am
U10, U12 Basketball Skills Session
Oct 29 @ 7:30 am – 8:30 am
7:15-7:30 AM Meet coaches at side door (ring doorbell) of Knox on Spadina 7:30 – 8:25 AM Practice 8:30 AM bus back to RDS JL, LT
U14 Boys Basketball Practice 7:30 am
U14 Boys Basketball Practice
Oct 29 @ 7:30 am – 8:30 am
7:15-7:30 AM meet coaches in AC Lobby 7:30-8:25 AM practice in Field House Court 4 8:30 AM bus back to RDS TB, MP
Grade 5 Trip to Art/TO 12:50 pm
Grade 5 Trip to Art/TO
Oct 29 @ 12:50 pm – 3:15 pm
ART/TOPurpose: to explore the Contemporary Artists on display at this international art fair.Transportation: TTCCost: included in the annual Activity FeeTeachers: Mrs. Shannon Rubie & Mrs. Julia Buwalda This event has a video call. Join: https://meet.google.com/tmz-fomx-atfMore
Dungeons & Dragons (Grades 5-8) 3:30 pm
Dungeons & Dragons (Grades 5-8) @ Collaboration Centre
Oct 29 @ 3:30 pm – 4:45 pm
Coordinated by Mr. Pape 3:15 PM Meet in Grade 7/8 Hallway 3:15-3:30 PM Snack 3:30-4:30 PM D&D 4:45pm Dismissal from RDS Colonnade Lobby
Gaga Ball (Grades 1 & 2) 3:30 pm
Gaga Ball (Grades 1 & 2) @ PE Studio
Oct 29 @ 3:30 pm – 4:45 pm
Coordinated by Ms. Walker & Ms. Mendelson 3:15 Meet in Junior School Area 3:15-3:30 Snack in Grade 1 Classroom 3:30-4:30 Gaga Ball 4:45 Dismissal from Junior School Dismissal Area
Hot Wheels (JK & SK) 3:30 pm
Hot Wheels (JK & SK) @ JK Classroom
Oct 29 @ 3:30 pm – 4:30 pm
Coordinated by Ms. Reed & Ms. Crawford 3:15 Meet in JK Classroom 3:15-3:30 Snack 3:30-4:25 Hot Wheels 4:30 Dismissal from Junior School Dismissal Area
30
31
U14 Boys Basketball Practice 3:30 pm
U14 Boys Basketball Practice
Oct 31 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Students dismissed from class and depart for Knox via TTC 3:30 -4:30 PM Practice 4:30 PM Departure back to RDS 4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby (unless self-dismissed) TB, MP