Calendar

Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat
1
Spring Clubs Begin
Spring Clubs Begin
Apr 1 all day
This event has a Google Hangouts video call. Join: https://hangouts.google.com/hangouts/_/rds-on.com/spring-clubs?hceid=cmRzLW9uLmNvbV82bG0zZnYyam0zb3VkbDNqOTNyNnE5MDVtZ0Bncm91cC5jYWxlbmRhci5nb29nbGUuY29t.19mfgasi8vvomorb0ls6gi7kjj&hs=121
U12, U14 Track Practice 7:30 am
U12, U14 Track Practice
Apr 1 @ 7:30 am – 8:15 am
7:15-7:30 AM Arrive and meet coaches in AC lobby 7:30 AM Practice in Field House begins (meet at court 1) 8:10 AM Practice ends 8:15 AM Bus back to RDS TB, JM, JB
U10 Track Practice 8:15 am
U10 Track Practice
Apr 1 @ 8:15 am – 9:00 am
8:00-8:15 AM Meet coaches in AC lobby 8:15 AM Practice begins in Field House (court 1) 9:00 AM Practice ends, bus back to RDS TB, NB
Gymnastics Clubs (JK/SK) 3:00 pm
Gymnastics Clubs (JK/SK)
Apr 1 @ 3:00 pm – 4:30 pm
3:05-3:20 Bus to AC 3:20-4:00 PM Gymnastics Club 4:15 PM Depart for RDS by bus 4:30 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby BM, LT
Codezilla Coding (Gr3,4) 3:30 pm
Codezilla Coding (Gr3,4) @ Learning Commons
Apr 1 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet outside Learning Commons 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Coding 4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby MP
Spelling Bee (Gr1,2) 3:30 pm
Spelling Bee (Gr1,2) @ Grade 1 Classroom
Apr 1 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet in Junior School 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Spelling Bee 4:45 PM Dismissal from Jr School Dismissal Area KS, NR
2
Math Club 8:00 am
Math Club
Apr 2 @ 8:00 am – 8:30 am
Come join Mr. Stefan Pape, our Middle School Math Specialist, in the RDS Learning Commons each Tuesday morning this term for Math games and activities designed to foster a love of Mathematics through “Math atMore
Student Assembly 9:00 am
Student Assembly
Apr 2 @ 9:00 am – 10:00 am
 
Animal Ambassadors (JK/SK) 3:30 pm
Animal Ambassadors (JK/SK) @ JK Classroom
Apr 2 @ 3:30 pm – 4:30 pm
3:15 PM Meet in JK Classroom 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Animal Ambassadors 4:30 PM Dismissal from Jr School Dismissal Area LC, PW
Choir (Gr2-8) 3:30 pm
Choir (Gr2-8) @ Music Room
Apr 2 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet outside Music Room 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Choir 4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby EY
Programming Technology (Gr5-8) 3:30 pm
Programming Technology (Gr5-8) @ Science Lab
Apr 2 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet in Gr7/8 Hallway 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Programming Tech 4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby Sru, SP
3
Caribou Math Contest 5
Caribou Math Contest 5
Apr 3 – Apr 4 all day
 
Lice Check
Lice Check
Apr 3 all day
 
U14 Track Practice 7:30 am
U14 Track Practice
Apr 3 @ 7:30 am – 8:15 am
7:15-7:30 AM Meet coaches in AC lobby 7:30 AM practice begins in Field House (court 1) 8:10 AM practice ends 8:15 AM bus back to RDS JB, TB
U8 Track Practice 8:15 am
U8 Track Practice
Apr 3 @ 8:15 am – 9:00 am
8:00-8:15 AM Meet coaches in AC lobby 8:15 AM Practice begins in Field House (court 1) 9:00 AM Practice ends, bus back to RDS TB, KS, PW
Junior Yoga (Gr1,2) 3:30 pm
Junior Yoga (Gr1,2) @ PE Studio
Apr 3 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet in Jr School 3:20 PM Snack in Gr 1 or 2 Classroom 3:30-4:30 PM Yoga 4:45 PM Dismissal from Jr School Dismissal Area WA
Kindy Art (Jk/SK) 3:30 pm
Kindy Art (Jk/SK) @ Art Studio
Apr 3 @ 3:30 pm – 4:30 pm
3:15 PM Meet in Jr School 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Art 4:30 PM Dismissal from Jr School Dismissal Area BM, AC
U10 Soccer Practice 3:30 pm
U10 Soccer Practice
Apr 3 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Dismissal and meet coaches in hallway, depart for Back Campus Fields 3:30-4:30 PM Practice 4:30-4:45 PM Walk back to RDS 4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby EY, LT
4
Dungeons & Dragons 3:30 pm
Dungeons & Dragons @ Collaboration Centre
Apr 4 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet outside Gr7/8 Hallway 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Dungeons and Dragons 4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby SP
Glow Girls (Gr4-8) 3:30 pm
Glow Girls (Gr4-8) @ Grade 8 Classroom
Apr 4 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet outside Grade 8 classroom 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Glow Girls 4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby NB, AC
Jr. Art Studio (Gr1-3) 3:30 pm
Jr. Art Studio (Gr1-3) @ Art Studio
Apr 4 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet in Jr. School 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Art Studio 4:45 PM Dismissal from Jr School dismissal area AR
5
U12 Track Practice 7:30 am
U12 Track Practice
Apr 5 @ 7:30 am – 8:15 am
7:15-7:30 AM Meet coaches in AC lobby 7:30 AM practice begins in Field House (court 1) 8:10 AM practice ends 8:15 AM bus back to RDS TB, JM
U10 Track Practice 8:15 am
U10 Track Practice
Apr 5 @ 8:15 am – 9:00 am
8:00-8:15 AM Meet coaches in AC lobby 8:15 AM practice begins in Field House (court 1) 9:00 AM practice ends, bus back to RDS TB, NB
Knitting Club (Gr5-8) 3:30 pm
Knitting Club (Gr5-8) @ SK Classroom
Apr 5 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet outside SK Classroom 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Knitting 4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby LC, NR
6
7
8
U12, U14 Track Practice 7:30 am
U12, U14 Track Practice
Apr 8 @ 7:30 am – 8:15 am
7:15-7:30 AM Arrive and meet coaches in AC lobby 7:30 AM Practice in Field House begins (meet at court 1) 8:10 AM Practice ends 8:15 AM Bus back to RDS TB, JM, JB
U10 Track Practice 8:15 am
U10 Track Practice
Apr 8 @ 8:15 am – 9:00 am
8:00-8:15 AM Meet coaches in AC lobby 8:15 AM Practice begins in Field House (court 1) 9:00 AM Practice ends, bus back to RDS TB, NB
Gymnastics Clubs (JK/SK) 3:00 pm
Gymnastics Clubs (JK/SK)
Apr 8 @ 3:00 pm – 4:30 pm
3:05-3:20 Bus to AC 3:20-4:00 PM Gymnastics Club 4:15 PM Depart for RDS by bus 4:30 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby BM, LT
Codezilla Coding (Gr3,4) 3:30 pm
Codezilla Coding (Gr3,4) @ Learning Commons
Apr 8 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet outside Learning Commons 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Coding 4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby MP
Spelling Bee (Gr1,2) 3:30 pm
Spelling Bee (Gr1,2) @ Grade 1 Classroom
Apr 8 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet in Junior School 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Spelling Bee 4:45 PM Dismissal from Jr School Dismissal Area KS, NR
9
Coffee Morning with James Lee: JK to Grade 2 Parents 7:30 am
Coffee Morning with James Lee: JK to Grade 2 Parents
Apr 9 @ 7:30 am – 8:30 am
Come meet with Head of School James Lee at one of our Coffee Mornings this week for an important announcement regarding the strategic future of RDS and our exciting physical expansion plans within the ColonnadeMore
Math Club 8:00 am
Math Club
Apr 9 @ 8:00 am – 8:30 am
Come join Mr. Stefan Pape, our Middle School Math Specialist, in the RDS Learning Commons each Tuesday morning this term for Math games and activities designed to foster a love of Mathematics through “Math atMore
Animal Ambassadors (JK/SK) 3:30 pm
Animal Ambassadors (JK/SK) @ JK Classroom
Apr 9 @ 3:30 pm – 4:30 pm
3:15 PM Meet in JK Classroom 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Animal Ambassadors 4:30 PM Dismissal from Jr School Dismissal Area LC, PW
Choir (Gr2-8) 3:30 pm
Choir (Gr2-8) @ Music Room
Apr 9 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet outside Music Room 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Choir 4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby EY
Programming Technology (Gr5-8) 3:30 pm
Programming Technology (Gr5-8) @ Science Lab
Apr 9 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet in Gr7/8 Hallway 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Programming Tech 4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby Sru, SP
10
Coffee Morning with James Lee: Grade 3 and 4 Parents 7:30 am
Coffee Morning with James Lee: Grade 3 and 4 Parents
Apr 10 @ 7:30 am – 8:30 am
Come meet with Head of School James Lee at one of our Coffee Mornings this week for an important announcement regarding the strategic future of RDS and our exciting physical expansion plans within the ColonnadeMore
U14 Track Practice 7:30 am
U14 Track Practice
Apr 10 @ 7:30 am – 8:15 am
7:15-7:30 AM Meet coaches in AC lobby 7:30 AM practice begins in Field House (court 1) 8:10 AM practice ends 8:15 AM bus back to RDS JB, TB
U8 Track Practice 8:15 am
U8 Track Practice
Apr 10 @ 8:15 am – 9:00 am
8:00-8:15 AM Meet coaches in AC lobby 8:15 AM Practice begins in Field House (court 1) 9:00 AM Practice ends, bus back to RDS TB, KS, PW
Faculty PD Afternoon (Aftercare Available) 3:30 pm
11
Coffee Morning with James Lee: Grade 5, 6, 7, & 8 Parents 7:30 am
Coffee Morning with James Lee: Grade 5, 6, 7, & 8 Parents
Apr 11 @ 7:30 am – 8:30 am
Come meet with Head of School James Lee at one of our Coffee Mornings this week for an important announcement regarding the strategic future of RDS and our exciting physical expansion plans within the ColonnadeMore
Dungeons & Dragons 3:30 pm
Dungeons & Dragons @ Collaboration Centre
Apr 11 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet outside Gr7/8 Hallway 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Dungeons and Dragons 4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby SP
Glow Girls (Gr4-8) 3:30 pm
Glow Girls (Gr4-8) @ Grade 8 Classroom
Apr 11 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet outside Grade 8 classroom 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Glow Girls 4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby NB, AC
Jr. Art Studio (Gr1-3) 3:30 pm
Jr. Art Studio (Gr1-3) @ Art Studio
Apr 11 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet in Jr. School 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Art Studio 4:45 PM Dismissal from Jr School dismissal area AR
12
U12 Track Practice 7:30 am
U12 Track Practice
Apr 12 @ 7:30 am – 8:15 am
7:15-7:30 AM Meet coaches in AC lobby 7:30 AM practice begins in Field House (court 1) 8:10 AM practice ends 8:15 AM bus back to RDS TB, JM
U10 Track Practice 8:15 am
U10 Track Practice
Apr 12 @ 8:15 am – 9:00 am
8:00-8:15 AM Meet coaches in AC lobby 8:15 AM practice begins in Field House (court 1) 9:00 AM practice ends, bus back to RDS TB, NB
Junior School Field Trip: Ontario Science Centre 9:30 am
Junior School Field Trip: Ontario Science Centre
Apr 12 @ 9:30 am – 3:30 pm
Trip Coordinator: Mrs. Laura Trought Teacher Supervisors: Ms. Paige Walker, Ms. Brittany Mendelson, Ms. Lindy Cox, Ms. Anna Crawford, Ms. Naomi Reed, Ms. Kirsten Shier, Mrs. Laura Trought, Ms. Skye Baziuk Grade Levels: JK, SK,More
Knitting Club (Gr5-8) 3:30 pm
Knitting Club (Gr5-8) @ SK Classroom
Apr 12 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet outside SK Classroom 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Knitting 4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby LC, NR
13
14
15
U12, U14 Track Practice 7:30 am
U12, U14 Track Practice
Apr 15 @ 7:30 am – 8:15 am
7:15-7:30 AM Arrive and meet coaches in AC lobby 7:30 AM Practice in Field House begins (meet at court 1) 8:10 AM Practice ends 8:15 AM Bus back to RDS TB, JM, JB
Scholastic Spring Book Fair 8:00 am
Scholastic Spring Book Fair @ RDS Learning Commons
Apr 15 @ 8:00 am – 8:30 am
 
U10 Track Practice 8:15 am
U10 Track Practice
Apr 15 @ 8:15 am – 9:00 am
8:00-8:15 AM Meet coaches in AC lobby 8:15 AM Practice begins in Field House (court 1) 9:00 AM Practice ends, bus back to RDS TB, NB
Gymnastics Clubs (JK/SK) 3:00 pm
Gymnastics Clubs (JK/SK)
Apr 15 @ 3:00 pm – 4:30 pm
3:05-3:20 Bus to AC 3:20-4:00 PM Gymnastics Club 4:15 PM Depart for RDS by bus 4:30 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby BM, LT
Codezilla Coding (Gr3,4) 3:30 pm
Codezilla Coding (Gr3,4) @ Learning Commons
Apr 15 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet outside Learning Commons 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Coding 4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby MP
Scholastic Spring Book Fair 3:30 pm
Scholastic Spring Book Fair @ RDS Learning Commons
Apr 15 @ 3:30 pm – 5:00 pm
 
Spelling Bee (Gr1,2) 3:30 pm
Spelling Bee (Gr1,2) @ Grade 1 Classroom
Apr 15 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet in Junior School 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Spelling Bee 4:45 PM Dismissal from Jr School Dismissal Area KS, NR
16
Math Club 8:00 am
Math Club
Apr 16 @ 8:00 am – 8:30 am
Come join Mr. Stefan Pape, our Middle School Math Specialist, in the RDS Learning Commons each Tuesday morning this term for Math games and activities designed to foster a love of Mathematics through “Math atMore
Scholastic Spring Book Fair 8:00 am
Scholastic Spring Book Fair @ RDS Learning Commons
Apr 16 @ 8:00 am – 8:30 am
 
CIS Public Speaking Competition 11:00 am
CIS Public Speaking Competition
Apr 16 @ 11:00 am – 3:30 pm
 
Animal Ambassadors (JK/SK) 3:30 pm
Animal Ambassadors (JK/SK) @ JK Classroom
Apr 16 @ 3:30 pm – 4:30 pm
3:15 PM Meet in JK Classroom 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Animal Ambassadors 4:30 PM Dismissal from Jr School Dismissal Area LC, PW
Choir (Gr2-8) 3:30 pm
Choir (Gr2-8) @ Music Room
Apr 16 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet outside Music Room 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Choir 4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby EY
Programming Technology (Gr5-8) 3:30 pm
Programming Technology (Gr5-8) @ Science Lab
Apr 16 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet in Gr7/8 Hallway 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Programming Tech 4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby Sru, SP
Scholastic Spring Book Fair 3:30 pm
Scholastic Spring Book Fair @ RDS Learning Commons
Apr 16 @ 3:30 pm – 5:00 pm
 
17
U14 Track Practice 7:30 am
U14 Track Practice
Apr 17 @ 7:30 am – 8:15 am
7:15-7:30 AM Meet coaches in AC lobby 7:30 AM practice begins in Field House (court 1) 8:10 AM practice ends 8:15 AM bus back to RDS JB, TB
Scholastic Spring Book Fair 8:00 am
Scholastic Spring Book Fair @ RDS Learning Commons
Apr 17 @ 8:00 am – 8:30 am
 
U8 Track Practice 8:15 am
U8 Track Practice
Apr 17 @ 8:15 am – 9:00 am
8:00-8:15 AM Meet coaches in AC lobby 8:15 AM Practice begins in Field House (court 1) 9:00 AM Practice ends, bus back to RDS TB, KS, PW
Junior Yoga (Gr1,2) 3:30 pm
Junior Yoga (Gr1,2) @ PE Studio
Apr 17 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet in Jr School 3:20 PM Snack in Gr 1 or 2 Classroom 3:30-4:30 PM Yoga 4:45 PM Dismissal from Jr School Dismissal Area WA
Kindy Art (Jk/SK) 3:30 pm
Kindy Art (Jk/SK) @ Art Studio
Apr 17 @ 3:30 pm – 4:30 pm
3:15 PM Meet in Jr School 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Art 4:30 PM Dismissal from Jr School Dismissal Area BM, AC
Scholastic Spring Book Fair 3:30 pm
Scholastic Spring Book Fair @ RDS Learning Commons
Apr 17 @ 3:30 pm – 5:00 pm
 
U10 Soccer Practice 3:30 pm
U10 Soccer Practice
Apr 17 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Dismissal and meet coaches in hallway, depart for Back Campus Fields 3:30-4:30 PM Practice 4:30-4:45 PM Walk back to RDS 4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby EY, LT
18
Aftercare available for all grades; No clubs or athletics
Aftercare available for all grades; No clubs or athletics
Apr 18 all day
This event has a Google Hangouts video call. Join: https://hangouts.google.com/hangouts/_/rds-on.com/aftercare?hceid=cmRzLW9uLmNvbV82bG0zZnYyam0zb3VkbDNqOTNyNnE5MDVtZ0Bncm91cC5jYWxlbmRhci5nb29nbGUuY29t.7f7hbnoouulodst3djqsok7pc7&hs=121
Grade 4 Medieval Times Field Trip 10:00 am
Grade 4 Medieval Times Field Trip
Apr 18 @ 10:00 am – 2:30 pm
Trip Coordinator: Mr. Justin Lintern Staff on Trip: Mr. Justin Lintern, Ms. Lara Finney Reason for Trip: Connection to Social studies (early societies) and character development Transportation Details: TTC Lunch Arrangements: At Medieval Times Cost:More
19
Good Friday – No School
Good Friday – No School
Apr 19 all day
This event has a Google Hangouts video call. Join: https://hangouts.google.com/hangouts/_/rds-on.com/good-friday-no?hceid=cmRzLW9uLmNvbV82bG0zZnYyam0zb3VkbDNqOTNyNnE5MDVtZ0Bncm91cC5jYWxlbmRhci5nb29nbGUuY29t.7ulbh9fvrkc8r7gcnhhh21ve64&hs=121
20
21
22
Earth Day
Earth Day
Apr 22 all day
This event has a Google Hangouts video call. Join: https://plus.google.com/hangouts/_/rds-on.com/earth-day?hceid=cmRzLW9uLmNvbV82bG0zZnYyam0zb3VkbDNqOTNyNnE5MDVtZ0Bncm91cC5jYWxlbmRhci5nb29nbGUuY29t.2tn6od3rqgicdr7m9b53uijj1k&hs=121
Earth Day Celebrations
Easter Monday – No School
Easter Monday – No School
Apr 22 all day
This event has a Google Hangouts video call. Join: https://hangouts.google.com/hangouts/_/rds-on.com/easter-monday?hceid=cmRzLW9uLmNvbV82bG0zZnYyam0zb3VkbDNqOTNyNnE5MDVtZ0Bncm91cC5jYWxlbmRhci5nb29nbGUuY29t.22pn0v74vj44fslqvr97mmls1k&hs=121
23
Math Club 8:00 am
Math Club
Apr 23 @ 8:00 am – 8:30 am
Come join Mr. Stefan Pape, our Middle School Math Specialist, in the RDS Learning Commons each Tuesday morning this term for Math games and activities designed to foster a love of Mathematics through “Math atMore
Animal Ambassadors (JK/SK) 3:30 pm
Animal Ambassadors (JK/SK) @ JK Classroom
Apr 23 @ 3:30 pm – 4:30 pm
3:15 PM Meet in JK Classroom 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Animal Ambassadors 4:30 PM Dismissal from Jr School Dismissal Area LC, PW
Choir (Gr2-8) 3:30 pm
Choir (Gr2-8) @ Music Room
Apr 23 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet outside Music Room 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Choir 4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby EY
Programming Technology (Gr5-8) 3:30 pm
Programming Technology (Gr5-8) @ Science Lab
Apr 23 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet in Gr7/8 Hallway 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Programming Tech 4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby Sru, SP
24
U14 Track Practice 7:30 am
U14 Track Practice
Apr 24 @ 7:30 am – 8:15 am
7:15-7:30 AM Meet coaches in AC lobby 7:30 AM practice begins in Field House (court 1) 8:10 AM practice ends 8:15 AM bus back to RDS JB, TB
U8 Track Practice 8:15 am
U8 Track Practice
Apr 24 @ 8:15 am – 9:00 am
8:00-8:15 AM Meet coaches in AC lobby 8:15 AM Practice begins in Field House (court 1) 9:00 AM Practice ends, bus back to RDS TB, KS, PW
Junior Yoga (Gr1,2) 3:30 pm
Junior Yoga (Gr1,2) @ PE Studio
Apr 24 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet in Jr School 3:20 PM Snack in Gr 1 or 2 Classroom 3:30-4:30 PM Yoga 4:45 PM Dismissal from Jr School Dismissal Area WA
Kindy Art (Jk/SK) 3:30 pm
Kindy Art (Jk/SK) @ Art Studio
Apr 24 @ 3:30 pm – 4:30 pm
3:15 PM Meet in Jr School 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Art 4:30 PM Dismissal from Jr School Dismissal Area BM, AC
U10 Soccer Practice 3:30 pm
U10 Soccer Practice
Apr 24 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Dismissal and meet coaches in hallway, depart for Back Campus Fields 3:30-4:30 PM Practice 4:30-4:45 PM Walk back to RDS 4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby EY, LT
25
Dungeons & Dragons 3:30 pm
Dungeons & Dragons @ Collaboration Centre
Apr 25 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet outside Gr7/8 Hallway 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Dungeons and Dragons 4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby SP
Glow Girls (Gr4-8) 3:30 pm
Glow Girls (Gr4-8) @ Grade 8 Classroom
Apr 25 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet outside Grade 8 classroom 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Glow Girls 4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby NB, AC
Jr. Art Studio (Gr1-3) 3:30 pm
Jr. Art Studio (Gr1-3) @ Art Studio
Apr 25 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet in Jr. School 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Art Studio 4:45 PM Dismissal from Jr School dismissal area AR
26
Pizza Day; Casual Day
U12 Track Practice 7:30 am
U12 Track Practice
Apr 26 @ 7:30 am – 8:15 am
7:15-7:30 AM Meet coaches in AC lobby 7:30 AM practice begins in Field House (court 1) 8:10 AM practice ends 8:15 AM bus back to RDS TB, JM
U10 Track Practice 8:15 am
U10 Track Practice
Apr 26 @ 8:15 am – 9:00 am
8:00-8:15 AM Meet coaches in AC lobby 8:15 AM practice begins in Field House (court 1) 9:00 AM practice ends, bus back to RDS TB, NB
Knitting Club (Gr5-8) 3:30 pm
Knitting Club (Gr5-8) @ SK Classroom
Apr 26 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet outside SK Classroom 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Knitting 4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby LC, NR
27
28
29
U12, U14 Track Practice 7:30 am
U12, U14 Track Practice
Apr 29 @ 7:30 am – 8:15 am
7:15-7:30 AM Arrive and meet coaches in AC lobby 7:30 AM Practice in Field House begins (meet at court 1) 8:10 AM Practice ends 8:15 AM Bus back to RDS TB, JM, JB
U10 Track Practice 8:15 am
U10 Track Practice
Apr 29 @ 8:15 am – 9:00 am
8:00-8:15 AM Meet coaches in AC lobby 8:15 AM Practice begins in Field House (court 1) 9:00 AM Practice ends, bus back to RDS TB, NB
Gymnastics Clubs (JK/SK) 3:00 pm
Gymnastics Clubs (JK/SK)
Apr 29 @ 3:00 pm – 4:30 pm
3:05-3:20 Bus to AC 3:20-4:00 PM Gymnastics Club 4:15 PM Depart for RDS by bus 4:30 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby BM, LT
Codezilla Coding (Gr3,4) 3:30 pm
Codezilla Coding (Gr3,4) @ Learning Commons
Apr 29 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet outside Learning Commons 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Coding 4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby MP
Spelling Bee (Gr1,2) 3:30 pm
Spelling Bee (Gr1,2) @ Grade 1 Classroom
Apr 29 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet in Junior School 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Spelling Bee 4:45 PM Dismissal from Jr School Dismissal Area KS, NR
30
Math Club 8:00 am
Math Club
Apr 30 @ 8:00 am – 8:30 am
Come join Mr. Stefan Pape, our Middle School Math Specialist, in the RDS Learning Commons each Tuesday morning this term for Math games and activities designed to foster a love of Mathematics through “Math atMore
Animal Ambassadors (JK/SK) 3:30 pm
Animal Ambassadors (JK/SK) @ JK Classroom
Apr 30 @ 3:30 pm – 4:30 pm
3:15 PM Meet in JK Classroom 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Animal Ambassadors 4:30 PM Dismissal from Jr School Dismissal Area LC, PW
Choir (Gr2-8) 3:30 pm
Choir (Gr2-8) @ Music Room
Apr 30 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet outside Music Room 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Choir 4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby EY
Programming Technology (Gr5-8) 3:30 pm
Programming Technology (Gr5-8) @ Science Lab
Apr 30 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet in Gr7/8 Hallway 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Programming Tech 4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby Sru, SP