Calendar

Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat
1
Gymnastics Clubs (JK/SK) 3:00 pm
Gymnastics Clubs (JK/SK)
Apr 1 @ 3:00 pm – 4:30 pm
3:05-3:20 Bus to AC 3:20-4:00 PM Gymnastics Club 4:15 PM Depart for RDS by bus 4:30 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby BM, LT
Codezilla Coding (Gr3,4) 3:30 pm
Codezilla Coding (Gr3,4) @ Learning Commons
Apr 1 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet outside Learning Commons 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Coding 4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby MP
Spelling Bee (Gr1,2) 3:30 pm
Spelling Bee (Gr1,2) @ Grade 1 Classroom
Apr 1 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet in Junior School 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Spelling Bee 4:45 PM Dismissal from Jr School Dismissal Area KS, NR
2
Math Club 8:00 am
Math Club
Apr 2 @ 8:00 am – 8:30 am
Come join Mr. Stefan Pape, our Middle School Math Specialist, in the RDS Learning Commons each Tuesday morning this term for Math games and activities designed to foster a love of Mathematics through “Math atMore
Animal Ambassadors (JK/SK) 3:30 pm
Animal Ambassadors (JK/SK) @ JK Classroom
Apr 2 @ 3:30 pm – 4:30 pm
3:15 PM Meet in JK Classroom 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Animal Ambassadors 4:30 PM Dismissal from Jr School Dismissal Area LC, PW
Choir (Gr2-8) 3:30 pm
Choir (Gr2-8) @ Music Room
Apr 2 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet outside Music Room 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Choir 4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby EY
Programming Technology (Gr5-8) 3:30 pm
Programming Technology (Gr5-8) @ Science Lab
Apr 2 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet in Gr7/8 Hallway 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Programming Tech 4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby Sru, SP
3
Junior Yoga (Gr1,2) 3:30 pm
Junior Yoga (Gr1,2) @ PE Studio
Apr 3 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet in Jr School 3:20 PM Snack in Gr 1 or 2 Classroom 3:30-4:30 PM Yoga 4:45 PM Dismissal from Jr School Dismissal Area WA
Kindy Art (Jk/SK) 3:30 pm
Kindy Art (Jk/SK) @ Art Studio
Apr 3 @ 3:30 pm – 4:30 pm
3:15 PM Meet in Jr School 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Art 4:30 PM Dismissal from Jr School Dismissal Area BM, AC
4
Dungeons & Dragons 3:30 pm
Dungeons & Dragons @ Collaboration Centre
Apr 4 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet outside Gr7/8 Hallway 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Dungeons and Dragons 4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby SP
Glow Girls (Gr4-8) 3:30 pm
Glow Girls (Gr4-8) @ Grade 8 Classroom
Apr 4 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet outside Grade 8 classroom 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Glow Girls 4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby NB, AC
Jr. Art Studio (Gr1-3) 3:30 pm
Jr. Art Studio (Gr1-3) @ Art Studio
Apr 4 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet in Jr. School 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Art Studio 4:45 PM Dismissal from Jr School dismissal area AR
5
Knitting Club (Gr5-8) 3:30 pm
Knitting Club (Gr5-8) @ SK Classroom
Apr 5 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet outside SK Classroom 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Knitting 4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby LC, NR
6
7
8
Gymnastics Clubs (JK/SK) 3:00 pm
Gymnastics Clubs (JK/SK)
Apr 8 @ 3:00 pm – 4:30 pm
3:05-3:20 Bus to AC 3:20-4:00 PM Gymnastics Club 4:15 PM Depart for RDS by bus 4:30 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby BM, LT
Codezilla Coding (Gr3,4) 3:30 pm
Codezilla Coding (Gr3,4) @ Learning Commons
Apr 8 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet outside Learning Commons 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Coding 4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby MP
Spelling Bee (Gr1,2) 3:30 pm
Spelling Bee (Gr1,2) @ Grade 1 Classroom
Apr 8 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet in Junior School 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Spelling Bee 4:45 PM Dismissal from Jr School Dismissal Area KS, NR
9
Math Club 8:00 am
Math Club
Apr 9 @ 8:00 am – 8:30 am
Come join Mr. Stefan Pape, our Middle School Math Specialist, in the RDS Learning Commons each Tuesday morning this term for Math games and activities designed to foster a love of Mathematics through “Math atMore
Animal Ambassadors (JK/SK) 3:30 pm
Animal Ambassadors (JK/SK) @ JK Classroom
Apr 9 @ 3:30 pm – 4:30 pm
3:15 PM Meet in JK Classroom 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Animal Ambassadors 4:30 PM Dismissal from Jr School Dismissal Area LC, PW
Choir (Gr2-8) 3:30 pm
Choir (Gr2-8) @ Music Room
Apr 9 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet outside Music Room 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Choir 4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby EY
Programming Technology (Gr5-8) 3:30 pm
Programming Technology (Gr5-8) @ Science Lab
Apr 9 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet in Gr7/8 Hallway 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Programming Tech 4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby Sru, SP
10
11
Dungeons & Dragons 3:30 pm
Dungeons & Dragons @ Collaboration Centre
Apr 11 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet outside Gr7/8 Hallway 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Dungeons and Dragons 4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby SP
Glow Girls (Gr4-8) 3:30 pm
Glow Girls (Gr4-8) @ Grade 8 Classroom
Apr 11 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet outside Grade 8 classroom 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Glow Girls 4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby NB, AC
Jr. Art Studio (Gr1-3) 3:30 pm
Jr. Art Studio (Gr1-3) @ Art Studio
Apr 11 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet in Jr. School 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Art Studio 4:45 PM Dismissal from Jr School dismissal area AR
12
Knitting Club (Gr5-8) 3:30 pm
Knitting Club (Gr5-8) @ SK Classroom
Apr 12 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet outside SK Classroom 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Knitting 4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby LC, NR
13
14
15
Gymnastics Clubs (JK/SK) 3:00 pm
Gymnastics Clubs (JK/SK)
Apr 15 @ 3:00 pm – 4:30 pm
3:05-3:20 Bus to AC 3:20-4:00 PM Gymnastics Club 4:15 PM Depart for RDS by bus 4:30 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby BM, LT
Codezilla Coding (Gr3,4) 3:30 pm
Codezilla Coding (Gr3,4) @ Learning Commons
Apr 15 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet outside Learning Commons 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Coding 4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby MP
Spelling Bee (Gr1,2) 3:30 pm
Spelling Bee (Gr1,2) @ Grade 1 Classroom
Apr 15 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet in Junior School 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Spelling Bee 4:45 PM Dismissal from Jr School Dismissal Area KS, NR
16
Math Club 8:00 am
Math Club
Apr 16 @ 8:00 am – 8:30 am
Come join Mr. Stefan Pape, our Middle School Math Specialist, in the RDS Learning Commons each Tuesday morning this term for Math games and activities designed to foster a love of Mathematics through “Math atMore
Animal Ambassadors (JK/SK) 3:30 pm
Animal Ambassadors (JK/SK) @ JK Classroom
Apr 16 @ 3:30 pm – 4:30 pm
3:15 PM Meet in JK Classroom 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Animal Ambassadors 4:30 PM Dismissal from Jr School Dismissal Area LC, PW
Choir (Gr2-8) 3:30 pm
Choir (Gr2-8) @ Music Room
Apr 16 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet outside Music Room 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Choir 4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby EY
Programming Technology (Gr5-8) 3:30 pm
Programming Technology (Gr5-8) @ Science Lab
Apr 16 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet in Gr7/8 Hallway 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Programming Tech 4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby Sru, SP
17
Junior Yoga (Gr1,2) 3:30 pm
Junior Yoga (Gr1,2) @ PE Studio
Apr 17 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet in Jr School 3:20 PM Snack in Gr 1 or 2 Classroom 3:30-4:30 PM Yoga 4:45 PM Dismissal from Jr School Dismissal Area WA
Kindy Art (Jk/SK) 3:30 pm
Kindy Art (Jk/SK) @ Art Studio
Apr 17 @ 3:30 pm – 4:30 pm
3:15 PM Meet in Jr School 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Art 4:30 PM Dismissal from Jr School Dismissal Area BM, AC
18
19
20
21
22
23
Math Club 8:00 am
Math Club
Apr 23 @ 8:00 am – 8:30 am
Come join Mr. Stefan Pape, our Middle School Math Specialist, in the RDS Learning Commons each Tuesday morning this term for Math games and activities designed to foster a love of Mathematics through “Math atMore
Animal Ambassadors (JK/SK) 3:30 pm
Animal Ambassadors (JK/SK) @ JK Classroom
Apr 23 @ 3:30 pm – 4:30 pm
3:15 PM Meet in JK Classroom 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Animal Ambassadors 4:30 PM Dismissal from Jr School Dismissal Area LC, PW
Choir (Gr2-8) 3:30 pm
Choir (Gr2-8) @ Music Room
Apr 23 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet outside Music Room 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Choir 4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby EY
Programming Technology (Gr5-8) 3:30 pm
Programming Technology (Gr5-8) @ Science Lab
Apr 23 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet in Gr7/8 Hallway 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Programming Tech 4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby Sru, SP
24
Junior Yoga (Gr1,2) 3:30 pm
Junior Yoga (Gr1,2) @ PE Studio
Apr 24 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet in Jr School 3:20 PM Snack in Gr 1 or 2 Classroom 3:30-4:30 PM Yoga 4:45 PM Dismissal from Jr School Dismissal Area WA
Kindy Art (Jk/SK) 3:30 pm
Kindy Art (Jk/SK) @ Art Studio
Apr 24 @ 3:30 pm – 4:30 pm
3:15 PM Meet in Jr School 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Art 4:30 PM Dismissal from Jr School Dismissal Area BM, AC
25
Dungeons & Dragons 3:30 pm
Dungeons & Dragons @ Collaboration Centre
Apr 25 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet outside Gr7/8 Hallway 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Dungeons and Dragons 4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby SP
Glow Girls (Gr4-8) 3:30 pm
Glow Girls (Gr4-8) @ Grade 8 Classroom
Apr 25 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet outside Grade 8 classroom 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Glow Girls 4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby NB, AC
Jr. Art Studio (Gr1-3) 3:30 pm
Jr. Art Studio (Gr1-3) @ Art Studio
Apr 25 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet in Jr. School 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Art Studio 4:45 PM Dismissal from Jr School dismissal area AR
26
Knitting Club (Gr5-8) 3:30 pm
Knitting Club (Gr5-8) @ SK Classroom
Apr 26 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet outside SK Classroom 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Knitting 4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby LC, NR
27
28
29
Gymnastics Clubs (JK/SK) 3:00 pm
Gymnastics Clubs (JK/SK)
Apr 29 @ 3:00 pm – 4:30 pm
3:05-3:20 Bus to AC 3:20-4:00 PM Gymnastics Club 4:15 PM Depart for RDS by bus 4:30 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby BM, LT
Codezilla Coding (Gr3,4) 3:30 pm
Codezilla Coding (Gr3,4) @ Learning Commons
Apr 29 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet outside Learning Commons 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Coding 4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby MP
Spelling Bee (Gr1,2) 3:30 pm
Spelling Bee (Gr1,2) @ Grade 1 Classroom
Apr 29 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet in Junior School 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Spelling Bee 4:45 PM Dismissal from Jr School Dismissal Area KS, NR
30
Math Club 8:00 am
Math Club
Apr 30 @ 8:00 am – 8:30 am
Come join Mr. Stefan Pape, our Middle School Math Specialist, in the RDS Learning Commons each Tuesday morning this term for Math games and activities designed to foster a love of Mathematics through “Math atMore
Animal Ambassadors (JK/SK) 3:30 pm
Animal Ambassadors (JK/SK) @ JK Classroom
Apr 30 @ 3:30 pm – 4:30 pm
3:15 PM Meet in JK Classroom 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Animal Ambassadors 4:30 PM Dismissal from Jr School Dismissal Area LC, PW
Choir (Gr2-8) 3:30 pm
Choir (Gr2-8) @ Music Room
Apr 30 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet outside Music Room 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Choir 4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby EY
Programming Technology (Gr5-8) 3:30 pm
Programming Technology (Gr5-8) @ Science Lab
Apr 30 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet in Gr7/8 Hallway 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Programming Tech 4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby Sru, SP