Calendar

12 Sun 13 Mon 14 Tue 15 Wed 16 Thu 17 Fri 18 Sat
All day
2019 Gauss Contest
Aftercare Available for all grades; No Clubs or Athletics
12:00 am
1:00 am
2:00 am
3:00 am
4:00 am
5:00 am
6:00 am
7:00 am
8:00 am
9:00 am
10:00 am
11:00 am
12:00 pm
1:00 pm
2:00 pm
3:00 pm
4:00 pm
5:00 pm
6:00 pm
7:00 pm
8:00 pm
9:00 pm
10:00 pm
11:00 pm
7:30 am CANCELLED:U8, U10, U12, U14 Track & Field Practice
CANCELLED:U8, U10, U12, U14 Track & Field Practice
May 13 @ 7:30 am – 8:30 am
7:15-7:30 AM Meet coaches in Varsity Lobby 7:30-8:30 AM Practice 8:30 AM Walk back to RDS Boeckh, Fordyce, Paige, Shier, Blair, McCuaig, Buwalda This event has a video call. Join: https://meet.google.com/wyo-hgff-zpo +1 515-679-0105 PIN: 252243591#
9:00 am Middle School Field Trip: Ontario Science Centre
Middle School Field Trip: Ontario Science Centre
May 13 @ 9:00 am – 2:30 pm
Trip Coordinator: Mr. Scott Ramkissoon Faculty Supervisors: Mr. Justin Lintern, Mrs. Julia Buwalda, Mr. Scott Ramkissoon, Ms. Nicole Blair, Mr. Stefan Pape, Mme Wafa Aouchiche, Ms. Lara Finney Grades: Grades 4 through 8 Lunch: BaggedMore
3:00 pm Gymnastics Clubs (JK/SK)
Gymnastics Clubs (JK/SK)
May 13 @ 3:00 pm – 4:30 pm
3:05-3:20 Bus to AC 3:20-4:00 PM Gymnastics Club 4:15 PM Depart for RDS by bus 4:30 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby BM, LT
3:30 pm Codezilla Coding (Gr3,4) @ Learning Commons
Codezilla Coding (Gr3,4) @ Learning Commons
May 13 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet outside Learning Commons 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Coding 4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby MP
3:30 pm Spelling Bee (Gr1,2) @ Grade 1 Classroom
Spelling Bee (Gr1,2) @ Grade 1 Classroom
May 13 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet in Junior School 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Spelling Bee 4:45 PM Dismissal from Jr School Dismissal Area KS, NR
3:30 pm Topmarks Fitting Date for 2019-2020
Topmarks Fitting Date for 2019-2020
May 13 @ 3:30 pm – 6:30 pm
 
7:00 am U10 Tier I Soccer SSAF Championships
U10 Tier I Soccer SSAF Championships
May 14 @ 7:00 am – 4:00 pm
7:15 AM Departure 9:00 AM v KCS 9:30 AM v RHMS 10:30 AM v TP 11:30 AM v. LFT Afternoon Playoffs Return time TBD
7:15 am U10 Tier 2 Soccer SSAF Championships
U10 Tier 2 Soccer SSAF Championships
May 15 @ 7:15 am – 3:45 pm
7:15 AM Meet coaches in Lobby 7:30 AM Depature 9:00 AM v CGMA 10:30 AM v GAA 11:00 AM v Willowwood 12:00 PM v TMS 12:30 PM Lunch 1:30 PM v TMS 2:30 PM FinalMore
8:30 am UofT Engineering Workshops (Grades 3-8)
UofT Engineering Workshops (Grades 3-8)
May 15 @ 8:30 am – 11:00 am
 
2:30 pm U12, U14 Soccer Practice
U12, U14 Soccer Practice
May 15 @ 2:30 pm – 4:30 pm
2:30 PM Departure 3:00-4:00 PM Practice 4:30 PM Dismissal from Colonnade Lobby
3:30 pm Junior Yoga (Gr1,2) @ PE Studio
Junior Yoga (Gr1,2) @ PE Studio
May 15 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet in Jr School 3:20 PM Snack in Gr 1 or 2 Classroom 3:30-4:30 PM Yoga 4:45 PM Dismissal from Jr School Dismissal Area WA
3:30 pm Kindy Art (Jk/SK) @ Art Studio
Kindy Art (Jk/SK) @ Art Studio
May 15 @ 3:30 pm – 4:30 pm
3:15 PM Meet in Jr School 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Art 4:30 PM Dismissal from Jr School Dismissal Area BM, AC
8:00 am Math Club
Math Club
May 16 @ 8:00 am – 8:30 am
Come join Mr. Stefan Pape, our Middle School Math Specialist, in the RDS Learning Commons each Thursday morning for the remainder of this term for Math games and activities designed to foster a love ofMore
3:30 pm Dungeons & Dragons @ Collaboration Centre
Dungeons & Dragons @ Collaboration Centre
May 16 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet outside Gr7/8 Hallway 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Dungeons and Dragons 4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby SP
3:30 pm Glow Girls (Gr4-8)
Glow Girls (Gr4-8)
May 16 @ 3:30 pm – 6:00 pm
3:20 Meet in Grade 7/8 Hallway 3:30-4:00 Walk to Jack Astor’s 4:00 – 5:30 Enjoy dinner at Jack Astor’s 5:30 – 6:00 Walk back to RDS 6:00 Dismissal from RDS Colonnade Lobby Ms. Crawford &More
3:30 pm Jr. Art Studio (Gr1-3) @ Art Studio
Jr. Art Studio (Gr1-3) @ Art Studio
May 16 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet in Jr. School 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Art Studio 4:45 PM Dismissal from Jr School dismissal area AR
7:30 am U12, U14 Track & Field Practice
U12, U14 Track & Field Practice
May 17 @ 7:30 am – 8:15 am
7:15-7:30 AM Meet in AC Lobby 7:30-8:15 AM Practice 8:15 AM Bus back to RDS Boeckh, Buwalda, Blair This event has a video call. Join: https://meet.google.com/pgb-pgsa-ehk +1 224-442-3138 PIN: 147068526#
8:15 am U10 Track & Field Practice
U10 Track & Field Practice
May 17 @ 8:15 am – 9:00 am
8:00-8:15 AM Meet in AC Lobby 8:15-9:00 AM Practice 9:00 AM Bus back to RDS McCuaig, Boeckh, Fordyce This event has a video call. Join: https://meet.google.com/atb-borc-khf +1 401-379-3398 PIN: 325449328#
2:15 pm Grade 3 Poetry Party
Grade 3 Poetry Party
May 17 @ 2:15 pm – 3:15 pm