Calendar

16 Sun 17 Mon 18 Tue 19 Wed 20 Thu 21 Fri 22 Sat
All day
Lice Check
Lice Check
Sep 17 all day
 
TCS Lucky 13 XC Meet (select runners only)
12:00 am
1:00 am
2:00 am
3:00 am
4:00 am
5:00 am
6:00 am
7:00 am
8:00 am
9:00 am
10:00 am
11:00 am
12:00 pm
1:00 pm
2:00 pm
3:00 pm
4:00 pm
5:00 pm
6:00 pm
7:00 pm
8:00 pm
9:00 pm
10:00 pm
11:00 pm
Now: Sep 18 03:18 pm
7:15 am U8 XC Practice
U8 XC Practice
Sep 17 @ 7:15 am – 8:30 am
7:15-7:30 Meet in RDS Colonnade Lobby, lock bags in backfield 7:30-8:15 Practice at Queen’s Park 8:15 Return to RDS
8:00 am Fall Clubs 1 Begin
Fall Clubs 1 Begin
Sep 17 @ 8:00 am – 9:00 am
This event has a Google Hangouts video call. Join: https://hangouts.google.com/hangouts/_/rds-on.com/clubs-begin?hceid=cmRzLW9uLmNvbV82bG0zZnYyam0zb3VkbDNqOTNyNnE5MDVtZ0Bncm91cC5jYWxlbmRhci5nb29nbGUuY29t.3rgf0ibd6kpujd0gkmmgmce5f8&hs=121
3:30 pm Dungeons & Dragons (Grades 5-8) @ Collaboration Centre
Dungeons & Dragons (Grades 5-8) @ Collaboration Centre
Sep 17 @ 3:30 pm – 4:45 pm
Coordinated by Mr. Pape 3:15 PM Meet in Grade 7/8 Hallway 3:15-3:30 PM Snack 3:30-4:30 PM D&D 4:45pm Dismissal from RDS Colonnade Lobby
3:30 pm Gaga Ball (Grades 1 & 2) @ PE Studio
Gaga Ball (Grades 1 & 2) @ PE Studio
Sep 17 @ 3:30 pm – 4:45 pm
Coordinated by Ms. Walker & Ms. Mendelson 3:15 Meet in Junior School Area 3:15-3:30 Snack in Grade 1 Classroom 3:30-4:30 Gaga Ball 4:45 Dismissal from Junior School Dismissal Area
3:30 pm Hot Wheels (JK & SK) @ JK Classroom
Hot Wheels (JK & SK) @ JK Classroom
Sep 17 @ 3:30 pm – 4:30 pm
Coordinated by Ms. Reed & Ms. Crawford 3:15 Meet in JK Classroom 3:15-3:30 Snack 3:30-4:25 Hot Wheels 4:30 Dismissal from Junior School Dismissal Area
7:15 am U10 XC Practice
U10 XC Practice
Sep 18 @ 7:15 am – 8:30 am
7:15 Meet coaches in Colonnade Lobby 7:20 Depart for Sir Winston Churchill by TTC 7:35-8:20 Practice 8:20 Depart for RDS by TTC
7:15 am U12, U14 XC Practice
U12, U14 XC Practice
Sep 18 @ 7:15 am – 8:30 am
7:15 Meet at RDS Colonnade Lobby, lock bags on backfield 7:20 – 8:15 Practice at Queen’s Park 8:15 Return to RDS
1:45 pm Terry Fox Kick-Off Assemblies @ RDS PE Activity Room
Terry Fox Kick-Off Assemblies @ RDS PE Activity Room
Sep 18 @ 1:45 pm – 3:00 pm
 
3:30 pm Choir (Grades 2-8) @ Music Room
Choir (Grades 2-8) @ Music Room
Sep 18 @ 3:30 pm – 4:45 pm
Coordinated by Ms. Young3:15 PM Meet in Hallway 3:15-3:30 PM Snack 3:30-4:30 PM Choir 4:45 PM Dismissal from Colonnade Lobby
3:30 pm Junior Scientists (JK, SK, Grade 1) @ Grade 1 Classroom
Junior Scientists (JK, SK, Grade 1) @ Grade 1 Classroom
Sep 18 @ 3:30 pm – 4:30 pm
Supervised by Ms. Reed3:15PM Meet in Grade 1 Classroom 3:15-3:30 PM Snack 3:30-4:30PM Jr. Scientists 4:30-4:45PM Dismissal from Jr. School Dismissal Area
3:30 pm Robotics (Grades 4-8) @ Science Lab
Robotics (Grades 4-8) @ Science Lab
Sep 18 @ 3:30 pm – 4:45 pm
Coordinated by Mr. Ramkissoon and Mr. Pape 3:15 PM Meet in Gr 7/8 Hallway 3:15-3:30 PM Snack 3:30-4:30 PM Robotics 4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby
2:30 pm U10, U12, U14 XC Practice @ Sir Winston Churchill park OR Withrow Park
U10, U12, U14 XC Practice @ Sir Winston Churchill park OR Withrow Park
Sep 19 @ 2:30 pm – 5:00 pm
2:30 Meet in Hallway, head to Sir Winston Churchill or Withrow Park by TTC 3:00-4:30 Practice 4:30 TTC back to RDS 5:00 Dismissal from RDS Colonnade Lobby
3:30 pm Glow Girls (Grades 4-8) @ Grade 8 Classroom
Glow Girls (Grades 4-8) @ Grade 8 Classroom
Sep 19 @ 3:30 pm – 4:45 pm
Coordinated by Ms. Lindy & Ms. Blair3:30 PM Meet in Gr 8 Classroom 3:15-3:30 PM Snack 3:30-4:30 PM Glow Girls 4:45 PM Dismissal from Colonnade Lobby
3:30 pm Kindy Games (JK & SK) @ PE Room/Backfield
Kindy Games (JK & SK) @ PE Room/Backfield
Sep 19 @ 3:30 pm – 4:30 pm
Coordinated by Ms. Finney & Ms. Crawford 3:15PM Meet in Jr. School 3:15-3:30 PM Snack in JK Classroom 3:30-4:20 PM Kindy Games on Backfield or PE Studio 4:30 PM Dismissal from Jr. School Dismissal Area
3:30 pm U8 XC Practice
U8 XC Practice
Sep 19 @ 3:30 pm – 4:45 pm
3:15 Meet Coaches in Jr. School Hallway 3:30-4:30 Practice at Queen’s Park 4:45 Dismissal from RDS Colonnade Lobby
3:30 pm Flag Football (Grades 4-6) @ Trinity Field
Flag Football (Grades 4-6) @ Trinity Field
Sep 20 @ 3:30 pm – 4:45 pm
Coordinated by Mr. Lintern & Mr. Ramkissoon 3:15 PM Meet in Grade 4 Classroom 3:15-3:20 PM Snack 3:20 PM Depart for Trinity Field 3:30-4:30 PM Flag Football 4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby
3:30 pm Jr. Art Club (Grades 1-3) @ Art Studio
Jr. Art Club (Grades 1-3) @ Art Studio
Sep 20 @ 3:30 pm – 4:45 pm
Coordinated by Mrs. Rubie 3:15 PM Lineup outside Art Studio 3:15-3:30 PM Snack 3:30-4:30 PM Art Club 4:45 PM Dismissal from Jr. School Dismissal Area
3:30 pm Ultimate Frisbee (Grades 7 & 8) @ Trinity Field
Ultimate Frisbee (Grades 7 & 8) @ Trinity Field
Sep 20 @ 3:30 pm – 4:45 pm
Coordinated by Mr. Polsinelli 3:15 PM Meet in Grade 8 Classroom 3:15-3:20 PM Snack 3:20 PM Depart for Trinity Field 3:30-4:30 PM Ultimate 4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby
6:00 pm Curriculum Night
Curriculum Night
Sep 20 @ 6:00 pm – 8:30 pm
This event has a Google Hangouts video call. Join: https://hangouts.google.com/hangouts/_/rds-on.com/curriculum?hceid=cmRzLW9uLmNvbV82bG0zZnYyam0zb3VkbDNqOTNyNnE5MDVtZ0Bncm91cC5jYWxlbmRhci5nb29nbGUuY29t.7fsdlc6klkvaufrvupqs5ag2nk&hs=121
7:15 am U10 XC Practice
U10 XC Practice
Sep 21 @ 7:15 am – 8:30 am
7:15 Meet in RDS Colonnade Lobby 7:15-8:15 Practice at Queen’s Park 8:15 Return to RDS
7:15 am U10, U12, U14 XC Practice
U10, U12, U14 XC Practice
Sep 21 @ 7:15 am – 8:30 am
7:15 Meet in RDS Colonnade Lobby 7:15-8:15 Practice at Queen’s Park 8:15 Return to RDS
7:15 am U12, U14 XC Practice
U12, U14 XC Practice
Sep 21 @ 7:15 am – 8:30 am
7:15 Meet at Varsity Stadium 7:15-8:15 Practice at Varsity Stadium 8:30 Return to RDS