Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat
1
Under 8 Track Practice (Gr1,2) 7:15 am
Under 8 Track Practice (Gr1,2)
Apr 1 @ 7:15 am – 8:15 am
7:15-7:30 AM Meet coaches in AC Lobby 7:30-8:15 AM Practice in Field House 8:15 AM Bus back to RDS KW, AS, PF
Under 12,14 Track Practice (Gr5-8) 8:00 am
Under 12,14 Track Practice (Gr5-8)
Apr 1 @ 8:00 am – 9:00 am
8:00-8:15 AM Meet coaches in AC Lobby 8:15-9:00 AM Practice in Field House 9:00 AM Bus back to RDS JB, JM, PF
Animal Ambassadors (JK/SK) 3:15 pm
Animal Ambassadors (JK/SK) @ JK Classroom
Apr 1 @ 3:15 pm – 4:00 pm
3:15 PM Meet in jr school 3:20 PM Snack 3:30-4:25 PM Animals 4:30 PM Dismissal from jr school dismissal area
Cooking Club (Gr3,4) 3:15 pm
Cooking Club (Gr3,4) @ Grade 4 Classroom
Apr 1 @ 3:15 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet outside Gr 4 classroom 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Cooking 4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby
Innovation Club (Gr 6-8) 3:15 pm
Innovation Club (Gr 6-8) @ Innovation Lab
Apr 1 @ 3:15 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet on 3rd Floor 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Innovation 4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby SP, SRa
2
Full School Dismissal at 12:00pm (No aftercare available)
Soccer Skills Session (all teams) 7:15 am
Soccer Skills Session (all teams)
Apr 2 @ 7:15 am – 8:00 am
7:00-7:15 AM Meet coaches in Varsity Lobby 7:15-8:00 AM Skills Session in Dome (Bubble) 8:00 AM Walk back to RDS LT, EY, MP, SRa
Parent-Teacher Interviews 1:00 pm
Parent-Teacher Interviews
Apr 2 @ 1:00 pm – 8:00 pm
 
3
Under 12/14 Track Practice (Gr5-8) 7:15 am
Under 12/14 Track Practice (Gr5-8)
Apr 3 @ 7:15 am – 8:15 am
7:15-7:30 AM Meet coaches in AC Lobby 7:30-8:15 AM Practice in Field House 8:15 AM Bus back to RDS JB, JM
Under 10 Track Practice (Gr3,4) 8:00 am
Under 10 Track Practice (Gr3,4)
Apr 3 @ 8:00 am – 9:00 am
8:00-8:15 AM Meet coaches in AC Lobby 8:15-9:00 AM Practice in Field House 9:00 AM Bus back to RDS NB, TB, PF
4
5
6
Under 10 Track Practice (Gr3,4) 7:15 am
Under 10 Track Practice (Gr3,4)
Apr 6 @ 7:15 am – 8:15 am
7:15-7:30 AM Meet coaches in AC Lobby 7:30-8:15 AM Practice in Field House 8:15 AM Bus back to RDS TB, NB
Under 8 Track Practice (Gr1,2) 8:00 am
Under 8 Track Practice (Gr1,2)
Apr 6 @ 8:00 am – 9:00 am
8:00-8:15 AM Meet coaches in AC Lobby 8:15-9:00 AM Practice in Field House 9:00 AM Bus back to RDS KW, AS
Gymnastics (JK/SK) 3:00 pm
Gymnastics (JK/SK) @ U of T Athletic Centre (55 Harbord St)
Apr 6 @ 3:00 pm – 4:15 pm
3:00 PM Bus to AC 3:15 – 4:00 PM Gymnastics 4:00 PM Bus back to RDS 4:15 PM Dismissal from RDS Jr School Dismissal area
Cooking Club (Gr 1,2) 3:15 pm
Cooking Club (Gr 1,2) @ JK Classroom
Apr 6 @ 3:15 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet in jr school 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Cooking 4:45 PM Dismissal from RDS Jr School dismissal area
Dash ‘n’ Dot (Gr 3,4) 3:15 pm
Dash ‘n’ Dot (Gr 3,4) @ Grade 4 Classroom
Apr 6 @ 3:15 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet outside Gr 4 classroom 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Dash n Dots 4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby
Drawing Club 3:15 pm
Drawing Club @ Art Studio
Apr 6 @ 3:15 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet outside Art Studio 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Drawing 4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby
7
Choir (Gr3-8) 3:15 pm
Choir (Gr3-8) @ Music Room
Apr 7 @ 3:15 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet in Music Room 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Choir 4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby EY
Dungeons & Dragons (Gr 6-8) 3:15 pm
Dungeons & Dragons (Gr 6-8) @ Innovation Lab
Apr 7 @ 3:15 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet on 3rd Floor 3:20 PM Snack 3:30-4:30 D&D 4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby SP
S.T.E.A.M. Club (Gr1-2) 3:15 pm
S.T.E.A.M. Club (Gr1-2) @ Grade 1 Classroom
Apr 7 @ 3:15 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet in jr school 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM STEAM 4:45 PM Dismissal from RDS jr school dismissal area
8
Under 8 Track Practice (Gr1,2) 7:15 am
Under 8 Track Practice (Gr1,2)
Apr 8 @ 7:15 am – 8:15 am
7:15-7:30 AM Meet coaches in AC Lobby 7:30-8:15 AM Practice in Field House 8:15 AM Bus back to RDS KW, AS, PF
Under 12,14 Track Practice (Gr5-8) 8:00 am
Under 12,14 Track Practice (Gr5-8)
Apr 8 @ 8:00 am – 9:00 am
8:00-8:15 AM Meet coaches in AC Lobby 8:15-9:00 AM Practice in Field House 9:00 AM Bus back to RDS JB, JM, PF
U10 Soccer Practice (Gr 3,4) 2:30 pm
U10 Soccer Practice (Gr 3,4)
Apr 8 @ 2:30 pm – 4:45 pm
2:30 PM Soccer team dismissed and meet in hallway, bus down to Polson Pier 3:00-4:00 PM Practice 4:00 PM Bus back to RDS 4:30-4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby EY, LT
Animal Ambassadors (JK/SK) 3:15 pm
Animal Ambassadors (JK/SK) @ JK Classroom
Apr 8 @ 3:15 pm – 4:00 pm
3:15 PM Meet in jr school 3:20 PM Snack 3:30-4:25 PM Animals 4:30 PM Dismissal from jr school dismissal area
Cooking Club (Gr3,4) 3:15 pm
Cooking Club (Gr3,4) @ Grade 4 Classroom
Apr 8 @ 3:15 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet outside Gr 4 classroom 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Cooking 4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby
Innovation Club (Gr 6-8) 3:15 pm
Innovation Club (Gr 6-8) @ Innovation Lab
Apr 8 @ 3:15 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet on 3rd Floor 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Innovation 4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby SP, SRa
11
12
14
Choir (Gr3-8) 3:15 pm
Choir (Gr3-8) @ Music Room
Apr 14 @ 3:15 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet in Music Room 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Choir 4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby EY
Dungeons & Dragons (Gr 6-8) 3:15 pm
Dungeons & Dragons (Gr 6-8) @ Innovation Lab
Apr 14 @ 3:15 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet on 3rd Floor 3:20 PM Snack 3:30-4:30 D&D 4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby SP
S.T.E.A.M. Club (Gr1-2) 3:15 pm
S.T.E.A.M. Club (Gr1-2) @ Grade 1 Classroom
Apr 14 @ 3:15 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet in jr school 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM STEAM 4:45 PM Dismissal from RDS jr school dismissal area
15
Under 8 Track Practice (Gr1,2) 7:15 am
Under 8 Track Practice (Gr1,2)
Apr 15 @ 7:15 am – 8:15 am
7:15-7:30 AM Meet coaches in AC Lobby 7:30-8:15 AM Practice in Field House 8:15 AM Bus back to RDS KW, AS, PF
Under 12,14 Track Practice (Gr5-8) 8:00 am
Under 12,14 Track Practice (Gr5-8)
Apr 15 @ 8:00 am – 9:00 am
8:00-8:15 AM Meet coaches in AC Lobby 8:15-9:00 AM Practice in Field House 9:00 AM Bus back to RDS JB, JM, PF
16
U12, U14 Soccer Practice 2:30 pm
U12, U14 Soccer Practice
Apr 16 @ 2:30 pm – 4:45 pm
2:30 PM Dismissal from Class, meet in hallway, bus down to Polson Pier 3:00-4:00 PM Practice 4:00 PM Bus back to RDS 4:30-4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby MP, SRa
Glow Girls (Gr4-8) 3:15 pm
Glow Girls (Gr4-8) @ Gr 8 Classroom
Apr 16 @ 3:15 pm – 4:45 pm
3:15 PM Teacher 2 brings down Grades 4,5 to 3rd floor 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Glow 4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby
Kindy Dance (JK/SK) 3:15 pm
Kindy Dance (JK/SK) @ PE Studio
Apr 16 @ 3:15 pm – 4:30 pm
3:15 PM Meet in JK Classroom 3:20 PM Snack 3:30-4:25 PM Dance 4:30 PM Dismissal from jr school dismissal area LF,
Pottery Club (Gr1,2) 3:15 pm
Pottery Club (Gr1,2)
Apr 16 @ 3:15 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet in Gr 2 classroom 3:20 PM Snack and walk to Gardiner 3:30-4:30 PM Pottery 4:45 PM Dismissal from jr school dismissal area
17
Under 12/14 Track Practice (Gr5-8) 7:15 am
Under 12/14 Track Practice (Gr5-8)
Apr 17 @ 7:15 am – 8:15 am
7:15-7:30 AM Meet coaches in AC Lobby 7:30-8:15 AM Practice in Field House 8:15 AM Bus back to RDS JB, JM
Under 10 Track Practice (Gr3,4) 8:00 am
Under 10 Track Practice (Gr3,4)
Apr 17 @ 8:00 am – 9:00 am
8:00-8:15 AM Meet coaches in AC Lobby 8:15-9:00 AM Practice in Field House 9:00 AM Bus back to RDS NB, TB, PF
18
19
20
Under 10 Track Practice (Gr3,4) 7:15 am
Under 10 Track Practice (Gr3,4)
Apr 20 @ 7:15 am – 8:15 am
7:15-7:30 AM Meet coaches in AC Lobby 7:30-8:15 AM Practice in Field House 8:15 AM Bus back to RDS TB, NB
Under 8 Track Practice (Gr1,2) 8:00 am
Under 8 Track Practice (Gr1,2)
Apr 20 @ 8:00 am – 9:00 am
8:00-8:15 AM Meet coaches in AC Lobby 8:15-9:00 AM Practice in Field House 9:00 AM Bus back to RDS KW, AS
Gymnastics (JK/SK) 3:00 pm
Gymnastics (JK/SK) @ U of T Athletic Centre (55 Harbord St)
Apr 20 @ 3:00 pm – 4:15 pm
3:00 PM Bus to AC 3:15 – 4:00 PM Gymnastics 4:00 PM Bus back to RDS 4:15 PM Dismissal from RDS Jr School Dismissal area
Cooking Club (Gr 1,2) 3:15 pm
Cooking Club (Gr 1,2) @ JK Classroom
Apr 20 @ 3:15 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet in jr school 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Cooking 4:45 PM Dismissal from RDS Jr School dismissal area
Dash ‘n’ Dot (Gr 3,4) 3:15 pm
Dash ‘n’ Dot (Gr 3,4) @ Grade 4 Classroom
Apr 20 @ 3:15 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet outside Gr 4 classroom 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Dash n Dots 4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby
Drawing Club 3:15 pm
Drawing Club @ Art Studio
Apr 20 @ 3:15 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet outside Art Studio 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Drawing 4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby
21
Soccer Skills Session (all teams) 7:15 am
Soccer Skills Session (all teams)
Apr 21 @ 7:15 am – 8:30 am
7:15-7:30 AM Meet coaches in Varsity Lobby 7:30-8:30 AM Skills Session in Dome (Bubble) 8:30 AM Walk back to RDS LT, EY, MP, SRa
Choir (Gr3-8) 3:15 pm
Choir (Gr3-8) @ Music Room
Apr 21 @ 3:15 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet in Music Room 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Choir 4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby EY
Dungeons & Dragons (Gr 6-8) 3:15 pm
Dungeons & Dragons (Gr 6-8) @ Innovation Lab
Apr 21 @ 3:15 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet on 3rd Floor 3:20 PM Snack 3:30-4:30 D&D 4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby SP
S.T.E.A.M. Club (Gr1-2) 3:15 pm
S.T.E.A.M. Club (Gr1-2) @ Grade 1 Classroom
Apr 21 @ 3:15 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet in jr school 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM STEAM 4:45 PM Dismissal from RDS jr school dismissal area
22
Earth Day
Earth Day
Apr 22 all-day
 
Under 8 Track Practice (Gr1,2) 7:15 am
Under 8 Track Practice (Gr1,2)
Apr 22 @ 7:15 am – 8:15 am
7:15-7:30 AM Meet coaches in AC Lobby 7:30-8:15 AM Practice in Field House 8:15 AM Bus back to RDS KW, AS, PF
Under 12,14 Track Practice (Gr5-8) 8:00 am
Under 12,14 Track Practice (Gr5-8)
Apr 22 @ 8:00 am – 9:00 am
8:00-8:15 AM Meet coaches in AC Lobby 8:15-9:00 AM Practice in Field House 9:00 AM Bus back to RDS JB, JM, PF
Faculty PD Afternoon (No Clubs/Athletics; Aftercare is Available) 3:30 pm
23
Junior School Brickworks Field Trip (JK-Grade 3)
U12, U14 Soccer Practice 2:30 pm
U12, U14 Soccer Practice
Apr 23 @ 2:30 pm – 4:45 pm
2:30 PM Dismissal from Class, meet in hallway, bus down to Polson Pier 3:00-4:00 PM Practice 4:00 PM Bus back to RDS 4:30-4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby MP, SRa
Glow Girls (Gr4-8) 3:15 pm
Glow Girls (Gr4-8) @ Gr 8 Classroom
Apr 23 @ 3:15 pm – 4:45 pm
3:15 PM Teacher 2 brings down Grades 4,5 to 3rd floor 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Glow 4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby
Kindy Dance (JK/SK) 3:15 pm
Kindy Dance (JK/SK) @ PE Studio
Apr 23 @ 3:15 pm – 4:30 pm
3:15 PM Meet in JK Classroom 3:20 PM Snack 3:30-4:25 PM Dance 4:30 PM Dismissal from jr school dismissal area LF,
Pottery Club (Gr1,2) 3:15 pm
Pottery Club (Gr1,2)
Apr 23 @ 3:15 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet in Gr 2 classroom 3:20 PM Snack and walk to Gardiner 3:30-4:30 PM Pottery 4:45 PM Dismissal from jr school dismissal area
24
Pizza Day; Casual Day
Under 12/14 Track Practice (Gr5-8) 7:15 am
Under 12/14 Track Practice (Gr5-8)
Apr 24 @ 7:15 am – 8:15 am
7:15-7:30 AM Meet coaches in AC Lobby 7:30-8:15 AM Practice in Field House 8:15 AM Bus back to RDS JB, JM
Under 10 Track Practice (Gr3,4) 8:00 am
Under 10 Track Practice (Gr3,4)
Apr 24 @ 8:00 am – 9:00 am
8:00-8:15 AM Meet coaches in AC Lobby 8:15-9:00 AM Practice in Field House 9:00 AM Bus back to RDS NB, TB, PF
25
26
27
Under 10 Track Practice (Gr3,4) 7:15 am
Under 10 Track Practice (Gr3,4)
Apr 27 @ 7:15 am – 8:15 am
7:15-7:30 AM Meet coaches in AC Lobby 7:30-8:15 AM Practice in Field House 8:15 AM Bus back to RDS TB, NB
Under 8 Track Practice (Gr1,2) 8:00 am
Under 8 Track Practice (Gr1,2)
Apr 27 @ 8:00 am – 9:00 am
8:00-8:15 AM Meet coaches in AC Lobby 8:15-9:00 AM Practice in Field House 9:00 AM Bus back to RDS KW, AS
Gymnastics (JK/SK) 3:00 pm
Gymnastics (JK/SK) @ U of T Athletic Centre (55 Harbord St)
Apr 27 @ 3:00 pm – 4:15 pm
3:00 PM Bus to AC 3:15 – 4:00 PM Gymnastics 4:00 PM Bus back to RDS 4:15 PM Dismissal from RDS Jr School Dismissal area
Cooking Club (Gr 1,2) 3:15 pm
Cooking Club (Gr 1,2) @ JK Classroom
Apr 27 @ 3:15 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet in jr school 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Cooking 4:45 PM Dismissal from RDS Jr School dismissal area
Dash ‘n’ Dot (Gr 3,4) 3:15 pm
Dash ‘n’ Dot (Gr 3,4) @ Grade 4 Classroom
Apr 27 @ 3:15 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet outside Gr 4 classroom 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Dash n Dots 4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby
Drawing Club 3:15 pm
Drawing Club @ Art Studio
Apr 27 @ 3:15 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet outside Art Studio 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Drawing 4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby
28
Choir (Gr3-8) 3:15 pm
Choir (Gr3-8) @ Music Room
Apr 28 @ 3:15 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet in Music Room 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Choir 4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby EY
Dungeons & Dragons (Gr 6-8) 3:15 pm
Dungeons & Dragons (Gr 6-8) @ Innovation Lab
Apr 28 @ 3:15 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet on 3rd Floor 3:20 PM Snack 3:30-4:30 D&D 4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby SP
S.T.E.A.M. Club (Gr1-2) 3:15 pm
S.T.E.A.M. Club (Gr1-2) @ Grade 1 Classroom
Apr 28 @ 3:15 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet in jr school 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM STEAM 4:45 PM Dismissal from RDS jr school dismissal area
29
Under 8 Track Practice (Gr1,2) 7:15 am
Under 8 Track Practice (Gr1,2)
Apr 29 @ 7:15 am – 8:15 am
7:15-7:30 AM Meet coaches in AC Lobby 7:30-8:15 AM Practice in Field House 8:15 AM Bus back to RDS KW, AS, PF
Under 12,14 Track Practice (Gr5-8) 8:00 am
Under 12,14 Track Practice (Gr5-8)
Apr 29 @ 8:00 am – 9:00 am
8:00-8:15 AM Meet coaches in AC Lobby 8:15-9:00 AM Practice in Field House 9:00 AM Bus back to RDS JB, JM, PF
U10 Soccer Practice (Gr 3,4) 2:30 pm
U10 Soccer Practice (Gr 3,4)
Apr 29 @ 2:30 pm – 4:45 pm
2:30 PM Soccer team dismissed and meet in hallway, bus down to Polson Pier 3:00-4:00 PM Practice 4:00 PM Bus back to RDS 4:30-4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby EY, LT
Animal Ambassadors (JK/SK) 3:15 pm
Animal Ambassadors (JK/SK) @ JK Classroom
Apr 29 @ 3:15 pm – 4:00 pm
3:15 PM Meet in jr school 3:20 PM Snack 3:30-4:25 PM Animals 4:30 PM Dismissal from jr school dismissal area
Cooking Club (Gr3,4) 3:15 pm
Cooking Club (Gr3,4) @ Grade 4 Classroom
Apr 29 @ 3:15 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet outside Gr 4 classroom 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Cooking 4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby
Innovation Club (Gr 6-8) 3:15 pm
Innovation Club (Gr 6-8) @ Innovation Lab
Apr 29 @ 3:15 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet on 3rd Floor 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Innovation 4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby SP, SRa
30
U12, U14 Soccer Practice 2:30 pm
U12, U14 Soccer Practice
Apr 30 @ 2:30 pm – 4:45 pm
2:30 PM Dismissal from Class, meet in hallway, bus down to Polson Pier 3:00-4:00 PM Practice 4:00 PM Bus back to RDS 4:30-4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby MP, SRa
Glow Girls (Gr4-8) 3:15 pm
Glow Girls (Gr4-8) @ Gr 8 Classroom
Apr 30 @ 3:15 pm – 4:45 pm
3:15 PM Teacher 2 brings down Grades 4,5 to 3rd floor 3:20 PM Snack 3:30-4:30 PM Glow 4:45 PM Dismissal from RDS Colonnade Lobby
Kindy Dance (JK/SK) 3:15 pm
Kindy Dance (JK/SK) @ PE Studio
Apr 30 @ 3:15 pm – 4:30 pm
3:15 PM Meet in JK Classroom 3:20 PM Snack 3:30-4:25 PM Dance 4:30 PM Dismissal from jr school dismissal area LF,
Pottery Club (Gr1,2) 3:15 pm
Pottery Club (Gr1,2)
Apr 30 @ 3:15 pm – 4:45 pm
3:15 PM Meet in Gr 2 classroom 3:20 PM Snack and walk to Gardiner 3:30-4:30 PM Pottery 4:45 PM Dismissal from jr school dismissal area